Wpis z mikrobloga

#wojna #ukraina #samoloty
Dla wszystkich mając pomysły przesłać A-10 Brrrrrt (a także jego fanów, bo Brrrrt) zamiast F-16 na Ukrainę, kilka faktów na temat tego ułomnego samolotu.
- Jest to najczęściej zestrzeliwany samolot koalicji na bliskim wschodzie
- Jest to samolot z największą liczbą trafień Blue on Blue
- Jest to samolot z największą liczbą cywilów na koncie
- 90% zestrzeleń pojazdów opancerzonych przez A-10 było przy pomocy rakiet, a nie działa
- Poza najnowszą wersją modyfikacji, A-10 nie ma żadnych systemów kontroli ognia czy rozpoznawania celu
- Piloci musieli identyfikować cele przy pomocy lornetki, stąd ciągłe złe rozpoznania i mordowanie sojuszników bądź cywili
- Po jednej akcji kiedy A-10 ostrzelał Brytyjczyków bo ich pilot nie rozpoznał z lornetki swojej, mieli oni tak dość, że zakazali amerykanom korzystać z A-10 w rejonie ich działań.
- Działo A-10 jest bardzo celne, tak na +/- 15m od miejsca gdzie celuje pilot jest uznane za celne. Rozrzut jest znacznie większy
- Amerykańscy żołnierze dzielą się na tych, którzy go kochają albo nienawidzą. Ci co go kochają byli w odległości kilkuset metrów od miejsca ostrzału, ci co go nienawidzą byli tuż obok i bali się o własne życia czy łaskawie trafi tam gdzie powinien.
- Modyfikacja A-10 to najnowszego standardu, w którym jest m. in. system kontroli ognia, by łaskawie przestali mordować swoich, kosztuje więcej niż F-35

Samolot jest ubóstwiany za swoją prostotę przez grupkę ludzi zwanych w Ameryce "Fighter Mafia". Jest to banda starych dziadów, którzy mieli kiedyś szczątkową albo i większą styczność z siłami powietrznymi, jeden z nich kocha występować w Russia Today zachwalając prostotę i debilizm rosyjskich samolotów. Uważają, że wszystko powinno być proste i technologie skomplikowane są zbędne.
Jeden z nich wielce twierdził przy tworzeniu A-10, że takie elektroniczne bzdety jak radar są niepotrzebne, to ma być proste, jak ruskie samoloty. Wystarczy duże działo i większy silnik. To ich odpowiedź na wszelkie rzeczy. Większy kaliber i większy silnik.
Chyba nie trzeba nic mówić, że spece od lotnictwa jak tamci tylko gęby otworzą to mają ubaw z nich?

Amerykanie jeżeli poślą tą porażkę na Ukrainę to tylko po to, by pozbyć się go z magazynów i kupić więcej F-35.

Nagranie głosowe z ostrzelania brytyjczyków przez A-10 można znaleźć na internecie, pilot aż mdłości dostał, kiedy został poinformowany co zrobił, bo z lornetki wyglądali na wrogów.
  • 62
I wrzucasz filmik z przestarzałym F-16, którego systemy już dawno zostały poprawione


@XanderPLXE: działa to dokładnie tak samo w nowych F-16 bo to nie zostało w ogóle zmienione. Mam ci pokazać spisy treści poszczególnych dokumentów MLU? XD
Masz film z symulatora F-16, który świetnie pokazuje jak działa FCR w trybie A-G. Nie wiesz nic o tym jak to działa.

Stąd nagle musiał brać bomby i rakiety i kombinowano jak je przyczepić,
KaiserBrotchen - > I wrzucasz filmik z przestarzałym F-16, którego systemy już dawno ...
@XanderPLXE: dzięki, że odpisałeś - z powiadomienia łatwiej wejść ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja się tam gówno znam, chociaż wątek statystyczno-techniczny mnie zaciekawił, ale zawsze lubię patrzeć na te wojenne elaboraty przyprawione szczyptą złośliwości i ironii typowe dla polskich forów dyskusyjnych ((oo)) Kto będzie glebą, a kto glebogryzarką - czas pokaże! ( ͡º ͜ʖ͡º)
@KaiserBrotchen: A-10 ma pewne zalety dla Ukrainy. Jest to samolot powili wycofywany ze służby wiec jest i można go tam wysłać a nikt po nim płakać nie będzie. Do tego może startować ze słabej jakości lotnisk a f-16 niezbyt. Generalnie jest to konstrukcja bardzo przypominająca SU-25 który jest używany przez obydwie strony
To działko co ma A-10 jest skuteczne przeciw kacapskim czołgom? Czy tak jak pisze kolega wyżej - niezbyt i trzeba pruć rakietami?


@TypowyZakolak: nieskuteczne. Działa używa się przeciwko ciężarówkom, lekko opancerzonym pojazdom oraz skupiskom piechoty. Przeciwko czołgom A-10C przenosi od dwóch do czterech pocisków kierowanych AGM-65 Maverick. Teoretycznie da się nawet założyć 6 ale nigdy tego nie praktykowano, bo dołożenie jakiegokolwiek inne uzbrojenia powoduje przekraczanie dopuszczalnej masy startowej.
A-10 nie ma
I wrzucasz filmik z przestarzałym F-16, którego systemy już dawno zostały poprawione.


@XanderPLXE: jak chcesz się kłócić to ja tam mogę w nieskończoność. Którym dokumentem wolisz żebym dalej wyjaśniał te twoje bzdury? NATOPS? Czy może jeden z trzech dokumentów MLU, które posiadam? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

KaiserBrotchen - >I wrzucasz filmik z przestarzałym F-16, którego systemy już dawno z...

źródło: Zrzut ekranu 2023-01-30 144735

Pobierz
@TypowyZakolak: @KaiserBrotchen Tak jak kolega odpisał, działo jest kompletnie nie skuteczne, mimo że jego pierwsze założenie było inne i miał być pogromcą czołgów.
W czasie wojny w zatoce o ile pamiętam 60-80% czołgów trafionych działem z A-10 było ponownie operacyjne w ciągu 24 godzin. A w zatoce to mówimy raczej o T-55, bo T-72 mieli chyba koło 300 tylko.

I kompletnie zgadzam się z tym, że A-10 nie ma sensu na
A-10 ma pewne zalety dla Ukrainy. Jest to samolot powili wycofywany ze służby wiec jest i można go tam wysłać a nikt po nim płakać nie będzie. Do tego może startować ze słabej jakości lotnisk a f-16 niezbyt. Generalnie jest to konstrukcja bardzo przypominająca SU-25 który jest używany przez obydwie strony


@sojuz151: A-10 nie jest jeszcze wycofywane. F-16 również może korzystać ze słabych lotnisk. Odkurzanie pasa to mit. Robi się to
co nie znaczy, że radary nie mają możliwości identyfikacyjnej, z czym mamy do czynienia, bo mają.


@XanderPLXE: Ale nie w trybie A-G przynajmniej jeśli chodzi o F-16.

. Wszystkie dane jakie podałem są prawdziwe, prosto z raportów USA.


Problem w tym że nie. To co ty twierdzisz nijak sie ma do realnych możliwości dzisiejszych A-10. Zwyczajnie mijasz sie z prawdą w bardzo wielu miejscach.
@Buko_von_Krossig: Jedno to dane hard na papierze, a drugie to dane prosto z walki i więcie pod uwagę parametrów soft. USA wypuszczało raporty skuteczności sprzętu na bliskim wschodzie. No A-10 cudem nie jest.
Czysto liczbowo T-34 to potężny czołg, a w rzeczywistości złom nad złomami.
@XanderPLXE: Ja się na lotnictwie za bardzo nie znam, ale moim zdaniem to sam sobie strzeliłeś w stopę prześmiewczym tonem głównego postu. A-10 najwidoczniej ma swoje problemy, inni wytknęli ci jednak, że zmodernizowana wersja nie odbiega od nowoczesnej F-16 w kwestii orientacji na polu walki.

Próbowałeś sprowadzić w sumie złożoną kwestię do "BRRRRRT jest dla debili, fajter mafia, fajter mafia" no to inni wytknęli ci błędy w twoim poście.

Po prostu
Jak masz na stanie dokumentu o Block 70 który ma już prawie 8 lat to z chęcią przyjmę ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@XanderPLXE: Block 70 jest całkowicie utajniony. Gwarantuję jednak, że takiej możliwości nie ma. Wystarczy wiedzieć jak działają radary A-G. Nie odróżniasz tego co robi radar, od systemów obserwacyjnych jak LANTIRN, Litening, czy SniperXR
@KiloEchoSierra: bo to miał być prześmiewczy post, wytykajacy dziwna wiarę w Brrrrrt. I ja się z resztą kolegów dalej nie zgadzam co do A-10. Ten samolot odstaje, inne samoloty robią to co on lepiej. A-10 to jest ciągle łatanie złego projektu. A raczej złego założenia, że do niszczenia czołgów starczy obrotowe działo i fajrant. Najpierw się okazało że działo nie starczy, to dodali bomby i rakiety. Wyszło że 90% zniszczeń opancerzonych
Czyli generalnie przepisania tytułu tego PDFa? Strasznie tajna wiedza xD


@Migfirefox: Pokaż mi w którym miejscu stwierdziłem, że jest to tajna wiedza. Jak ktoś wie czego szuka, to znajdzie w minutę. Jak nie wie, to zajmie mu to zdecydowanie dłużej. Jak ktoś nie jest zaznajomiony dobrze z tematem lotnictwa, to nawet nie będzie wiedział czego należy szukać. Większym problemem jest znajomość tych dokumentów, a tak się składa, że ja znam je