Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika

Jaka cena będzie odpowiednia za rozbudowę istniejącej już fotowoltaiki o dodatkowe 3 kW? Obecnie mam 6.6 kW. Obecna instalacja na dachu skierowana jest mniej więcej na północny wschód. Dach dwuspadowy. Zastanawiałem się czy mogę te dodatkowe panele umieścic po drugiej stronie dachu, czyli będą one skierowane na południowy zachód i dzięki temu uniknąć wymiany falownika? Rozumiem ze wtedy instalacja nigdy nie zdziała z 100% mocą, ale będzie dłużej generowała prąd, szczególnie latem gdy słońce jest juz po drugiej stronie domu.

Dobrze kombinuję?
  • 2
@uzytkownik_wykop_pl: To na jaką moc maksymalną jest w stanie osiągnąć zależy dość konkretnie od dachu. Ja mam na wschód z lekkim odchyleniem na południe 3,52 kWp, a na zachód z lekkim odchyleniem na północ 3,3 kWp. Falownik jest w stanie dać mi maksymalnie 5,5 kW i zdarzało się, że przycinał. Szacuję, że w szczycie jest w stanie dać około 6 kW z paneli. Nie jest to sytuacja jak u Ciebie, ale
@uzytkownik_wykop_pl: czyli 3 kW na południowy zachód? Dlaczego od razu tam nie zamontowano obecnych paneli skoro to korzystniejszy kierunek? Brak było miejsca lub są zacienienia? Żeby dołożyć to trzeba mieć gdzie je wpiąć w falowniku bo nie mogą one pracować razem z obecnymi bez optymalizatorów mocy. Czy falownik ma wolne drugie wejście MPPT? Jaki to model falownika? Koszt samych paneli top około 6000 zł. Masz w tej chwili uzgodnienie PPOŻ? jest