Wpis z mikrobloga

@Iudex: o proszę, jednak jest ktoś. :) Na pewno jest oryginalny, zwłaszcza przy modzie na przeszklone ostre kąty różnej maści prostopadłościanów.
@belu_p: To nawet dostawało nagrody za najlepszą bryłę roku.

@Iudex Jako sam budynek bym powiedzial, ze spoko, Jako budynek obok tak pięknej poczty to muszę stwierdzić, że jest tragedią. Tylko czego my chcemy od miasta jak Silver Tower też dostaje nagrody za bycie super pięknym, a na Ostrowie Tumskim jest budynek duch (Archiwum Archidiecezji).

O renowacji zaułku Solnego czy nadbudówce na rogu Ruskiej / Kazimierza Wielkiego to nawet nie warto wspominać.
@belu_p:
@kochanka_masztalerza
@Iudex
@Darth_Gohan

Konserwator zabytków ma ciekawe uzasadnienie takich futurystycznych brył obok zabytkowych budynków. Otóż projektant celowo musi zaprojektować coś co będzie się wyraźnie odcinało od zabytkowej zabudowy. Wg wytycznych konserwatora nowo powstały obiekt nie może stylem, materiałami czy wzornictwem nawiązywać do istniejącego historycznego obiektu. Chodzi o to żeby osoba postronna od razu wiedziała co jest nowe a co stare. Taką mniej więcej kiedyś usłyszałem wykładnię. A no i jest
@kolej_na_drony: O Pani konserwator poprzedniej już tyle tekstów poszło, że szkoda gadać. Nie wiem jak obecny bo mi się już nawet nie chce dyskutować.

No szkoda, że w wielu miastach starają się jednak żeby nowe budynki pasowały, a nie były do siebie kompletnie niepodobne.

Zresztą my w tym mieście potrafimy się spinać o jakieś betonowe slupy do ogłoszeń bo są z lat 30tych. Zresztą starczy parę rzeczy zobaczyć jak chociażby to,
Chodzi o to żeby osoba postronna od razu wiedziała co jest nowe a co stare.


@kolej_na_drony: jeżu, wybacz, ale dawno większej bzdury nie czytałam - mogą dać tabliczkę z rokiem powstania budynku :)

Poza tym z tego wynika, że należy tworzyć architektoniczny chaos, żeby przypadkiem budynek z poprzedniej dekady, nie nawiązywał kształtem czy kolorem do "nowego". No ciężko mi to umysłem ogarnąć, choć się staram.
@kochanka_masztalerza: Sugerujesz że miejski konserwator zabytków jest niekompetentny? Bo to że takie wytyczne dostają projektanci to raczej oczywiste. Wystarczy spojrzeć jakie budynki powstają we Wro. Byłem świadkiem sytuacji gdzie projektanci zmieniali koncepcję bo budynek który zaprojektowali zbyt mocno nawiązywał stylem do istniejącego zabytku.
Ciekawy jest też sam łącznik między pocztą, a ovo.
Jeśli chodzi o prywatnych inwestorów to spróbujcie chociaż jedną dachówkę dać inną niż zdefiniowany kolor w MPZP. :)