Wpis z mikrobloga

#arduino #programowanie #elektronika

Wpadłem na pomysł na prezent dla dziewczyny na urodziny (za 2 tygodnie, mało czasu :/ ). Wymyśliłem, żeby w jakieś pudełko wbudować ekranik, który będzie pokazywał godzinę (ewentualnie też datę) i o określonej dacie i godzinie będzie wyświetlał jakiś tekst. Na pewno da się to zrobić na arduino - przygotować program, gdzie będzie zdefiniowane jaki tekst o jakiej godzinie ma wyświetlić.

I teraz pytanie. Nie miałem właściwie w ogóle do czynienia z elektroniką. Z programowaniem już tak. Czy taki kompletny laik da sobie radę z podłączeniem tego wszystkiego i skonfigurowaniem?
  • 17
@lyly: Powinieneś dać radę, ale trochę się napracujesz. Ogólnie musisz ogarnąć sobie:

1) obsługa wyświetlacza LCD (najlepiej 2x16) - opisów w necie jest pełno, biblioteki są gotowe w Arduino IDE, bez problemu zrobisz

2) zegar czasu rzeczywistego (ang. RTC) - na przykład tu masz jakiś zastosowany http://majsterkowo.pl/zegar-ds1307/ ale też inne w necie z opisami znajdziesz

3) napisać program, który w najbardziej brutalnej wersji będzie non stop sprawdzał czas w RTC i
@pret0rian8: nie miałem jeszcze przyjemności bawić się RTC (a leży u mnie już z rok.., w końcu przyjdzie na niego czas), ale zdaje mi się, że niektóre mają możliwość wpisanie w niego "przypomnienia" i wtedy sprawdzanie czy to "już" jest po stronie RTC a nie naszej Atmegi. Musimy wtedy tylko oczekiwać na sygnał z RTC, po czym przesyłamy mu kolejną datę z kolei, kiedy ma nas zawołać :) Ale uprzedzam, że
@profesorek92: w sumie to mam pierwsze pytanie... bo te porównania w Internecie nie mówią mi tak dużo, chodzi o to, którą wersję Arduino powinienem kupić? Uno, Leonardo?