Wpis z mikrobloga

@antekdomagala: Wysokość tej belki w pierwszej kolejności uzależniona jest od wysokości kondygnacji i tego jak zaplanowano usytuowanie okna w ścianie. Drugim czynnikiem jest aspekt typowo wykonawczy, bo lepiej wylać belkę na murze od ostatniej wymurowanej warstwy (pełnej) do docelowej rzędnej stropu, niż docinać pustaki i wylewać belkę wysoką na np. 15 cm. Taka belka jest też dobrym zabezpieczeniem ściany przed przewróceniem od sił poziomych wiatru do momentu spięcia układu konstrukcyjnego stropem.
@dyzenteria @darek-jg wow, wykop uczy wykop bawi( ͡º ͜ʖ͡º) dzięki za wyjaśnienie. Jeszcze jedno pytanie, bo przyglądałem się tym cegłom i zastanawiam się czy to się jakoś zamyka ten mur żeby beton się nie wlewał do tych otworów w cegle? Bo jak leją te belkę to na pewno tam beton wpada. Tak ma być? Nie rozerwie tego?
@antekdomagala: Pewnie wlewa, bo nie sądzę żeby ktoś specjalnie zaciągał górną warstwę pustaka klejem albo zaprawą. Na mniejszych budowach niektórzy wykonawcy tak robią, aby ograniczyć zużycie betonu. Ja jednak wolę, aby beton zazębił się z pustakiem. I żeby nie było niejasności, to taka belka jak na zdjęciu nie jest wymagana w celu poprawnego oparcia stropu. Na pewno dobrze wpływa na utwierdzenie stropu, a co za tym idzie ogranicza obrót na podporze