Wpis z mikrobloga

#ukraina #wojna #rosja #historia #historiapolski

Sojusz Polski i Ukraińskiej Republiki Ludowej zwany sojuszem Piłsudski - Petlura

103 lata temu 24 kwietnia 1920 roku podpisano konwencję wojskową między Rzeczpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową zakładającą wspólną walkę przeciwko bolszewikom.

"W obliczu wspólnego wroga, chcąc ostatecznie zażegnać zbrojny konflikt polsko-ukraiński i stawić skuteczny opór ekspansji komunizmu, do rozmów zasiedli dwaj wybitni mężowie stanu: Józef Piłsudski i Symon Petlura, tworząc plan walki z Armią Czerwoną. Kluczowa dla realizacji tego planu była polsko-ukraińska umowa sojusznicza, datowana 21 kwietnia 1920 r. i podpisana trzy dni później konwencja wojskowa."

Źródło : https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/95790,100-lecie-sojuszu-PilsudskiPetlura.html
Pobierz Bobito - #ukraina #wojna #rosja #historia #historiapolski

Sojusz Polski i Ukraińskie...
źródło: wystawa_za%20wasz%C4%85%20i%20nasz%C4%85wolno%C5%9B%C4%87.view
  • 6
@Kutberowy: "Sojusz został ostatecznie złamany, gdy 18 marca 1921 r. podpisany został traktat pokojowy z sowiecką Rosją, przy udziale rządu sowieckiej Ukrainy – z całkowitym pominięciem Ukraińskiej Republiki Ludowej."

"Niedotrzymanie zobowiązań podjętych w Winnicy stawiało Piłsudskiego w trudnej sytuacji, zwłaszcza że jeszcze na krótko przed podpisaniem pokoju z bolszewikami nowy szef Sztabu Generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski zapewniał Ukraińców, iż zostaną włączeni do rozmów pokojowych. Nic dziwnego, że czuli się oszukani i
@Bobito: Koncepcja była słuszna, ale w tamtych latach realnie nie dało się jej zrealizować. Polska nie miała potencjału aby zagwarantować Ukrainie niepodległości, a sami Ukraińcy nie mieli specjalnie ochoty znaleźć się pod Polską protekcja.

@Kutberowy W czasie rozmów pokojowych Bolszewicy wręcz wciskali Polsce Mińsk, ale nie chcieli oddawać chociażby Kamieńca Podolskiego. Na przedłużenie wojny nie było już Polski stać, a kolejna wyprawa kijowska nie wchodziła w rachubę skoro pierwsza nie spełniła
@Bobito:

"Sojusz został ostatecznie złamany, gdy 18 marca 1921 r. podpisany został traktat pokojowy z sowiecką Rosją, przy udziale rządu sowieckiej Ukrainy – z całkowitym pominięciem Ukraińskiej Republiki Ludowej."


Być może, gdyby ukraina była częściowo sowiecka i częściowo petlurowska - i Wołynia by nie było, bo ukraincy zwróciliby się przeciwko sobie w walce o wpływy.

Doprowadzając do likwidacji niezależnej ukraiby wyhodowaliśmy sobie wrogów.