Wpis z mikrobloga

Jak inwestują PPK?
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych dosyć ściśle reguluje w co i w jakich proporcjach inwestować mogą zarządzający funduszami zdefiniowanej daty.

Nie mniej niż 40% aktywów w akcje spółek z WIG20
Nie więcej niż 20% aktywów w akcje spółek z mWIG40
Nie więcej niż 10% aktywów w akcje pozostałych spółek notowanych na GPW
Nie mniej niż 20% aktywów w akcje notowane na rynku należącym do OECD innym niż Polska (w gronie tym są giełdy najbardziej rozwiniętych państw, w tym USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Szwajcaria, Japonia i inne)
Nie więcej niż 30% aktywów w aktywa denominowane w walutach obcych (tzn. innych niż polski złoty)
Jak więc widać, PPK są bardzo mocno skoncentrowane na polskiej giełdzie oraz akcjach największych spółek. To jedna z największych kontrowersji związanych z PPK, ponieważ oznacza to krępowanie rąk osobom zarządzającym funduszami. Ponadto, w WIG20 widnieje wiele spółek z udziałem Skarbu Państwa, na które spory (i negatywny) wpływ mają politycy.


#gielda #polityka #prawo #podatki #emerytura #inwestycje #gospodarka
Do końca lutego należało podjąć decyzje o wypisaniu z PPK, pod koniec marca było podobne wybicie na W20 jak wczoraj.
Nie wiem, nie znam się. To nie jest porada inwestycyjna :)
  • 11
@picasssss1: @widmo82
Jak umiecie liczyć, to pewnie już policzyliście, że jak ktoś wiele nie zarabia i nie jest w stanie odkładać, i będzie to wypłacał co miesiąc to do przodu będzie zawrotne 30 zł miesięcznie xD

PS. Ja jestem zapisany żeby nie było ;3
@widmo82: Nie rozumiem dlaczego nie mogą dać ludziom (którzy chcą i potrafią) możliwości rozdysponowania aktywów własnoręcznie? Cała reszta może sobie polegać na funduszach, jesli woli. Ja bym sobie chętnie przydzielił np. 40% na WIG20 (skoro muszę), drugie 40% na rynki zagraniczne, jakieś 10 na wybrane spółki NewConnect i ewentualnie 10% na mWIG.