•  

  #metin2 #ekonomia #inflacja

  Większość ludzi kojarzących #metin2 łączy go tylko z głupią gierką dla gimnazjalistów, ja opiszę dość ciekawą sytuację związaną z ekonomią, która dotknęła tej gry. TL DR; na końcu.

  Walutą w grze są Yangi, które zdobywa się jak we wszystkich grach tego typu. Podobnie jak w innych grach w Metinie cenniejsze i bardziej pożądane przedmioty drożały z czasem. Do tego momentu wszystko jest ok.

  Trzeba powiedzieć co nieco o możliwościach handlu między graczami.

  pokaż spoiler (zaznacza, że nie pamiętam konkretnych kwot, a podane niżej są strzałem z pamięci ale historia na tym nie traci)

  Każdy gracz może kupić u NPC tobołek, i wystawić w nim dowolny przedmiot - cena przedmiotu nie może przekraczać 1kk (milion) - nie da się dać więcej. Tobołek jest sklepem który każdy inny gracz może otworzyć, przejrzeć i coś w nim kupić.

  Co jeżeli mamy przedmiot cenniejszy niż milion? Zostaje nam okno handlu (wymiany między konkretnymi graczami). Okno to także ma swoje ograniczenia, mamy w nim 12 slotów (na których możemy dać przedmioty), i pole kwoty w którym można przekazać jednorazowo 10kk (10 milionów) - mamy tu, więc możliwość handlu wymiennego (12 slotów u każdego gracza) z większym limitem.

  Wszędzie jak widać są ograniczenia, więc powiem o jeszcze jednym niepojętym pewnie dla wielu ograniczeniu - na postaci nie może być kwoty większej niż ok. 30kk (30 milionów) - chyba jakiś błąd w bazie danych, który nagle gracza okradał - wiem brzmi absurdalnie.

  I teraz pojawia się magia. Ceny ciągle rosną (kasa ciągle leci z potworów), gracze mają ograniczone możliwości handlu i posiadania gotówki.

  Handel przedmiotami powyżej 10kk musi odbywać się z handlem wymiennym.

  Co robią gimbusy w starciu z inflacją i problemami?
  Muszę powiedzieć, że zareagowały bardzo dobrze. Do obiegu wzięto trudny do zdobycia (choć nie, aż tak) Kamień Duchowy (w grze służy do rozwoju umiejętności na wysokim poziomie - jest więc potrzebny i pospolity, bo każda z klas postaci go potrzebuje) jego cena stanęła i mówię tu dosłownie stanęła na 1kk - najwyższa możliwa cena w handlu przez tobołek. Mamy więc trwały zmienik do 1kk, który można ułożyć w oknie handlu w 12 slotach - daje to nam 12kk ze slotów i 10kk z kwoty - w sumie 22kk. Kamień ten w prosty sposób rozwiązał też problem ze zbliżaniem się do granicy 30kk, bo wystarczyło go sprzedawać/kupować.

  Co jeżeli coś było naprawdę cenne i przekraczało 22kk, a handel wymienny nie bardzo wchodził w grę?
  Trzeba było handlować na dwa razy, co jak pewnie się domyślacie było źródłem oszustw na ogromną skalę.

  TL DR;

  pokaż spoiler W Metinie nie można było sprzedawać przedmiotów drożej niż 10kk, a ich ceny ciągle rosły tak, że gimnazjaliści używali zamiast pieniędzy waluty którą sami stworzyli przedmiotów - Kamieni Duchowych.


  Nie wiem jak to się skończyło, administracja serwera z Niemiec raczej miała to gdzieś i po prostu trzepała kasę na Smoczych Monetach, obecnie ceny spadły - gra bardzo straciła na popularności i problem nie jest tak duży.

  Mogłem coś źle opowiedzieć, jest to akcja która miała miejsce w ciągu lat i dość dawno temu, inni mogli to widzieć inaczej, ja to widziałem tak. :)

  Osobiście uważam, że to o wiele ciekawszy przypadek niż plaga wywołana bugiem w WoWie - i naprawdę robił wrażenie kiedy go obserwowałem z perspektywy gracza. :)

  +: Marmite, h....e +10 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Co tutaj się odjaniepawla? Brochow szpital położniczy ( ಠ_ಠ)
  #wroclaw #czarnyhumor

  odpowiedzi (33)

 • avatar

  O siema to znowu ja
  Upieczę dwa posty w jednym poście najpierw o piwku,a niżej o wykop party XD

  Dzisiaj Piwko z biedry czyli Cisza Noc Na zzzzz 64/100

  + Smakuje jak takie połączenie trochę jakby jasnego i ciemnego piwka
  + Łatwodostępne na razie (oczywście jak masz biedre blisko)
  + 3 Złocisze
  + Czuć lekkie palone słody
  + Dobrze wchodzi
  + 6,3%
  + Lekki chemiel czuć, ale nie za mocny, do tego piwa w sam raz

  - Trochę za wodniste
  - Czuć troszeczkę metaliczny posmak
  - Chyba lepiej pić słochodzone

  Ogółem piwko dupy nie urywa, ale do wypicia sobie w poniedziałek jak najbardziej.
  Nie jest przesadnie słodkie to na plus

  -------------------------

  Dobra teraz opowiem trochę o #wy z mojej perspektywy
  Na wstępie dodam, że przepraszam ale nie pamiętam każdego nicku z którym piłem i gadałem, z imionami też ciężko u mnie z zapamiętywaniem. Jestem bardziej wzrokowcem i bardziej pamiętam po twarzy XD

  Dzień 1

  6 Rano dzwoni budzik... łooo, trochę ciężko wstać bo popiłem trochę przed wyjazdem z kolegą. Spakowany w pół, więc trochę było trzeba dopakować. Idę sobie na pociąg i trochę takieee... hmm który to mój, bo w sumie to trzeci raz jadę pociągiem i za bardzo nie wiem XD Pytam chyba konduktora mówi że to ten, no to wiadam... 5 Minut do odjazdu... oooo chuj zapomniałem o wodzie. Czas jazdy to tylko ponad 7h więc trochę lipa XD

  Dobra trzeba zająć swoje miejsce a tu jakiś śmierdzący dziadek, no dobra tam, może będzie mało osób to sobie siadam obok. Otwieram okno bo duszno i śmierdzi nim a ten do mnie, żeee co ja robię zimnooo. No to cyk otwieram okno na korytarzu. Jest lepiej. Przydałaby się woda, idę szukać Warsu w pociągu, ale mówią mi że nie ma... Pytam obsługi i mówią że będzie wózeeek z przekąskami. Jestem uratownany. XD Piszę sobie z jakąś dziewczyną z wykopu, okazuje się że mieszkała obok w bloku w Białymstoku, a teraz mieszka w Poznaniu... XD Dobra jesteśmy ustawieni na zwiedzenie Poznania w sobotę.

  Ludzi w przedziale coraz więcej, ja ściśnięty, okna zamknięte bo dla dziadka zimno, a jak poszedłem się odlać, to chuj zamknął nawet na korytarzu. Miałem być przed 15 w poznaniu... a byłem prawie o 17 XD Fajne te pociągi takie nie za szybkie przez co nei zdążyłem na wykład..

  Wysiadam, szukam hostelu, dzwonię do kolegi i trochę się zagadałem. Mija mnie kilka osób i krzyczą oOooooO Damianowski ooo Siema, kilka piątek przybitych i się pytają gdzie idę... no do Hostelu... jak to tam, aaa fajnie wiedzieć XD Patrzę na budnek jakiś stary, myślę sobie ale chujnia XD Wchodzę do środka jednak jest dobrze, chujowo tylko z zewntąrz

  Wbijam na recepcję, dziewczyna prowadzi mnei do pokoju na 4 piętrza, otwiera drzwi a tam d0ter w majtach XD
  Siema siema XD Szybkie piwko mirabelka, bo dawali darmowe i cyk po identyfikator. Spotykam jeszcze kilku ludzi, w galerii trochę pusto, pobawiłem się w samochodówką w VR, fajna sprawa.

  Wracam do hostelu, tam już fchuj ludzi w pokoju, pokojach. Z początku nie wiedziałem z kim w pokoju jestem bo w zasadzie to każdy sobie siedział w każdym po trochu hehe. Szybkie zdjęcie z d0t3rem na challenge, obok kilka innych mirków. Coś tam śmieskzujemy wszyscy. Naprawdę wszyscy jesteście zajebiści, do tej pory mam zakwasy od śmiania się XD

  Pijem dalej browarki i idziemy na biiifor party. Lokal to Cyber coś tam. Cała piwnica nasza, więc jest dobrze. Kolejka zbyt długa żeby stać po jedno piwko więc bierze się dzbana 1,5L XD Pękają 3 dzbany na moje to wychodzi jakies 9 browarków, ale jakoś nie czuję żebym je wypił. Pamiętam że piłem jeszcze z kimś wódę, w sumie to z kilkoma ludźmi XD

  Gadka gadką, czas iść na miasto pozwiedzać. Masa ludzi, jakieś zdjęcia z ludźmi... łoo coś tam chyba jem. No dobra chyba coś koło 3 godziny, TYLKOOO Gdzie ten hostel XD
  Spotykam pewną Mirabelką, mówi że zaprowadzi do hostelu... No to leciiim.
  W hostelu Podłączam powerbanka do telefonu, z myślą że ładuje powerbanka XDDD
  Wbijam na łóżko i lecę spać XD
  Dzień bardzo streszczony, dużo się działo, ale jeżeli by to opowiadać to tak nie za bardzo pamiętam szczegółów... I ciężko to wszystko zebrać do kupy, bo im więcej pisze tym wiecej mi się przypomina i trochę miesza w czasie.
  Jednym słowem zajebiście minął piątek z zajebistymi ludźmi.

  Drugi dzień w innym wpisie

  #100browarowchallenge #pijzwykopem #pokazmorde
  pokaż całość

  odpowiedzi (52)

 • avatar

  Mireczki, prawilnie przypominam, że dzisiaj w nocy, godzinę po 2.00, zegary powinny wskazywać godzinę 3.00.

  #nocnazmiana #wazneinfo #wiadomosci

  odpowiedzi (12)