Wpis z mikrobloga

@TomekSteplowski: a dlaczego to miasto się akurat tak nazywało - "Królewiec", trochę nietypowa nazwa dla miasta. Tu chodzi o to, że to było miasto królestwo? Jeśli tak to jakiego królestwa? Prus (tych niemieckich), czy Prus pogańskich?
  • Odpowiedz
@cybher2: Nazwa została nadana przez Krzyżaków podczas zakładania miasta, na cześć króla Czech Przemysława Ottokara II. Brał on udział w wyprawach przeciwko plemionom pruskim i dowodził wojskami krzyżackimi. Polska nazwa jest tłumaczeniem niemieckiej.
  • Odpowiedz
@cybher2: Zgodnie z Wikipedią

Pierwotnie pruska osada nosiła do XIII w. nazwę Tuwangste. W 1255 na miejscu zdobytej osady krzyżacy wybudowali zamek Regiomontium. Nowa łacińska nazwa oznaczała „królewską górę”, którą zgodnie z tradycją nadano na cześć Przemysła Ottokara II, króla Czech. Od łacińskiej nazwy pochodzi również niemiecka nazwa Königsberg, polska nazwa to z kolei Królewiec. Do XVI w. spotyka się także inny wariant polskiej nazwy – Królówgród. W starych rosyjskich latopisach
  • Odpowiedz
Królewiec


@TomekSteplowski: Królewiec, jako chrześcijańska osada został tak nazwany w trakcie drugiej krucjaty antypruskiej z lat 1253 - 1257, a jego nazwa pochodzi z łaciny i niemieckiego i znaczy "królewska góra" (Królewska Góra w Sambii - castrum de Coningsberg in Zambia) i powstał na zgliszczach osady pruskiej istniejącej tam prawdopodobnie od 4 wieku przed naszą erą. Dostał tę nazwę na cześć króla Przemysła Ottokara II, który jako król Czech stanął ze
  • Odpowiedz
@TomekSteplowski: To za mało, niestety, wiele z nich jest zniszczonych, a nawet jeśli istnieją pewne wpisy to są niepewne, niemożliwe do weryfikacji, to naprawdę skomplikowany temat. Próbowałem odtworzyć swoją linię genealogiczną, utkwiłem na przełomie XVIII i XIX wieku, tego nie da się przeskoczyć. Na pewno nie na podstawie dokumentów. A nie jestem z Prusów, tylko podobno Lędzianin z dziada pradziada ;)
  • Odpowiedz