Wpis z mikrobloga

Została uruchomiona linia przesyłowa 750 kV Widełka – Chmielnicka niedziałająca od 1993 roku. Po jednej stronie jest GPZ w Widełce, a po drugiej elektrownia jądrowa w Chmielnickiej na Ukrainie. Na https://www.pse.pl/dane-systemowe widać ile kupujemy, a ile sprzedajemy, ale póki co częściej kupujemy stamtąd. Zapotrzebowanie Polski to około 20GW, więc nasze zasoby aktualnie działające wymuszają częściej zakup. A czy ktoś zwrócił uwagę na ceny? Cena sprzedaży dla Ukrainy 2,46 zł/MWh, a cena zakupu z Ukrainy 19,99 zł/MWh. A mówili że energia jądrowa jest tania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Druga sprawa wiecie dlaczego nie działa na 750kV? Nie dlatego że infrastruktura jest inna, przejeżdżałem dziś nawet pod tą linią i nadal izolatory są przystosowane do 750kV. Otóż transformator 750/400 prawie rok temu pojechał na Ukrainę. Pozdro z Rzeszowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#energetyka #energetykajadrowa #rzeszow
  • 13
  • Odpowiedz
Druga sprawa wiecie dlaczego nie działa na 750kV? Nie dlatego że infrastruktura jest inna, przejeżdżałem dziś nawet pod tą linią i nadal izolatory są przystosowane do 750kV. Otóż transformator 750/400 prawie rok temu pojechał na Ukrainę.


@tuschescu: Na Ukrainie nie wykorzystuje się napięcia 400kV w sieciach przesyłowych. Jedyne co może robić ten transformator to transformować z 750kV na 400kV na potrzeby linii, która biegnie do Polski. I jeśli faktycznie tam pojechał,
  • Odpowiedz
750 kV


@tuschescu: @michcio: Ile taką linią można przesłać mocy? Zawsze mnie zastanawia dlaczego podaje się napięcie linii a nie możliwości transferu energii. Ostatecznie kupuje/sprzedaje się moc a napięcie to tylko jeden z parametrów nośnika przesyłowego.
  • Odpowiedz
  • 1
@kwanty ilość mocy możliwej do przesłania zależy od temperatury pracy linii. Dlatego byłoby bez sensu podawać przepustowość maksymalną osiąganą przy temp do 10°C kiedy w warunkach letnich linia jest ograniczona ze względu na wydłużenie zwisów.
  • Odpowiedz
Zawsze mnie zastanawia dlaczego podaje się napięcie linii


@kwanty: Bo to definiuje klasę i prawie wszystko oprócz maksymalnej mocy którą można przesłać. To definiuje urządzenia końcowe, odległości na rozdzielni, na słupach, wysokości nad lasem/od granicy drzew, wymagane izolatory, straty przesyłu. Moc zawsze możesz sobie zwiększyć dokładając przewodów i/lub urządzeń końcowych (na słupach często jest zapas na to). Napięcia nie zmienisz bez przebudowy całej linii.
  • Odpowiedz
ilość mocy możliwej do przesłania zależy od temperatury pracy linii.


@KokiX: @abraca Ok, rozumiem że zależy to od wielu czynników. A jakie są typowe moce w naszych warunkach dla takiej linii? Ile to jest? 1000-2000 MW czy zupełnie inne widełki?
  • Odpowiedz
dobrze trafiłeś, około 1000-2000 MVA dla linii 400 kV, zależnie od przekroju konkretnej linii


@KokiX: To się skaluje mniej więcej liniowo? Czyli dla 750 kV będzie 2000-4000 MVA?
  • Odpowiedz
  • 0
@kwanty jeśli założymy, że porównywanymi liniami będzie płynęło to samo natężenie prądu to tak, moc będzie się zwiększała liniowo.
  • Odpowiedz