Wpis z mikrobloga

Rozpocząłem pracę nad swoją pierwszą powieścią. Na ten moment sobie rozpisuję zarys fabuły. Jest tu jakiś Mirek albo Mirabelka co się zna na pisaniu książek? Chodzi o to, że nie wiem za bardzo jak budować dialogi, nie znam żadnych "tricków" itd. W planach mam małpować styl pisania innych autorów, ale no nie znam żadnych "zabiegów" pisarskich. Znacie jakieś źródła na ten temat?

#pisanie #ksiazki #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 15
@_gabriel pamietaj o zasadzie że jak najwiecej w jak najmniejszej ilości tekstu, czyli po prostu nie marnuj czasu czytelnika, np.: opis wyglądu postaci może być bardzo rozbudowany ale musi być jak najzwięźlejszy (nie powstarzaj się i opisuj z góry na dół segmentowo). Każdy twest fabularny musi być zapowiedziany wcześniej bo dobry twist to taki który da sie przewidzieć.
@Solution_wieleotwartychdrzwiQwantom:
Główny bohater książki będzie posiadać zdolności paranormalne. Akcja będzie się działa głównie w Polsce oraz w UK w roku 2019. Tematyka będzie związana z demonami, na ten moment mogę powiedzieć tylko tyle. Gdy skończę pracować nad książką (a trochę czasu mi to zajmie, bo to w sumie pierwsza książka), to dam ją do przeczytania mojemu znajomemu. On mi co nieco doradzi, co mogą ulepszyć albo zmienić, a następnie wyślę moją
@Solution_wieleotwartychdrzwiQwantom:
@_gabriel

Każdy twest fabularny musi być zapowiedziany wcześniej bo dobry twist to taki który da sie przewidzieć.


Idealnie jest wtedy, gdy czytelnik dostaje cały czas dokładnie takie same wskazówki i informacje, jak bohater powieści - i ma podobną świadomość sytuacji jak on. Wtedy wszelkie plot twisty działają szczególnie mocno.

Wiele klasycznych ale i współczesnych powieści kryminalnych jest pod tym względem całkowicie do dupy - ich bohaterowie zasięgają informacji i wykonują
@Solution_wieleotwartychdrzwiQwantom:

Oglądałem i uważam za jeden z najlepszych seriali jakie kiedykolwiek powstały. Zarówno z powodów jakie opisałem wcześniej - widzimy i wiemy to, Elliot - ale i dlatego że ten serial od samego początku był kompletny, miał historię przemyślaną i rozpisaną na cztery sezony. Nie było żadnego "podążania za sukcesem" i ciągnięcia dalej pod wpływem popularności, co prawie zawsze źle się kończy.

Jeśli chodzi o najlepszy scenariusz to trudno mi powiedzieć,
@_gabriel: i jak Ci idzie? Też pracuję nad pierwszym draftem. Zdecydowałem, że w międzyczasie popiszę opowiadania na konkursy. I już jedno poszło, fajne uczucie, polecam. W każdym razie jak czytałem te rady, że najpierw opowiadania, potem książka, to mnie mierziło. Jednak to fajna zabawa.
Usunąłeś baaaardzo długi wpisany z pół godziny, w którym jako osoba pisząca na poważnie bardzo dokładnie krytykuję twoje absolutnie prostackie i złe podejście oraz podaję kilka rad, które mogą ci pomóc, między innymi by dużo czytać bardzo dobrej literatury oraz zaczynać od form krótszych opartych na własnych doświadczeniach. Są to jedyne dobre rady dla osoby chcącej pisać, a nie potrafiącej pisać, której się wydaje, że pisanie książki polega na wymyśleniu jej i