Wpis z mikrobloga

Pytanie do architektów. Ile wynosi szerokość spocznika w części podziemnej budynku kategorii ZL IV. Jeden poziom hali garażowej. Gdzie nie czytam opinii strażackich, to podają wartość 150 cm, ale w warunkach technicznych jest jak byk:

Garaże wbudowane i wolno stojące (wielostanowiskowe) oraz budynki usługowe, w których zatrudnia się do 10 osób - 0,9m

We wszystkich budynkach niezależnie od ich przeznaczenia schody do kondygnacji podziemnej, pomieszczeń technicznych i poddaszy nieużytkowych - 0,8m
#architektura #budownictwo #psp #strazpozarna
  • 6
  • Odpowiedz
@mizabud: To nie jest pytanie do architekta, tylko rzeczoznawcy PPOŻ, a odpowiedzi kosztują!

ZLIV to budynki mieszkalne, jak masz garaż podziemny w ZLIV to przyjmujesz kategorie nie mniejszą niż dla góry, a więc szerokości dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych, a nie dla garaży... Dlatego minimalna szerokość spocznika to 150 cm, a biegu to 120 cm.

Następnym razem udaj się do rzeczoznawcy i poproś o konsultację, bo wiedza jest w cenie.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@MrFen: Dzięki. A zatem dopiero wydzielając osoby pion komunikacyjny stricte tylko między halami garażowymi mógłbym zawęzić spoczniki. Teraz wszystko jasne. Odwdzięczę chociaż plusem ;)
  • Odpowiedz
@mizabud: Lokalizacja "fizyczna" tego pionu komunikacyjnego nie będzie ważna. Dostosować musisz wszystko do danej strefy pożarowej. W typowym obiekcie mieszkalnym wielorodzinnym + hala garażowa jest więcej niż jedna strefa.
  • Odpowiedz
@MrFen: Nie jest to moja branża, ale po paru latach spędzonych w budownictwie mam odmienne zdanie. Choć jak to bywa w Polsce - jeden rabin powie tak, a inny powie nie. To stanowisko IARP: https://www.mpoia.pl/index.php/dzialalnosc/zespol-rzeczoznawcow/39-p-zespol-rzeczoznawcow-mpoia-rp/1601-opinia-nr-135-schody-do-garazu
@mizabud: Przy odpowiedniej frazie wpisanej w wyszukiwarkę dostaniesz naprawdę mnóstwo ekspertyz rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, które potwierdzają stanowisko izby architektów. Wiem, bo sam zgłębiałem ten temat w ramach pomocy koleżeńskiej i przy ewakuacji klatką
  • Odpowiedz