Wpis z mikrobloga

@mizabud: Wiążesz drutem by się trzymały ale przydałoby się jakieś zdjęcie o jakie elementy chodzi. Inaczej robi się na stropie w połączeniu z wieńcem a inaczej jak łączysz słup z wieńcem, tam zwyczajnie druty przechodzą i można je związać razem. Inaczej jak łączysz dwie belki np wieńca.
@darek-jg @1masa Prawidłowe umiejscowienie prętów w przekroju ma spore znaczenie. W belkach zbrojonych np. fi25 zmienia to drastycznie otulinę i odległość zbrojenia od osi obojętnej. To samo z słupami, które mają kontynuację nad stropem. Na rysunkach mam proste pręty, ale żeby potem na powstałe startery nałożyć kolejny kosz słupa trzeba wyginać pręty, a nie powinno się tak robić.
@jadepobiegac Właśnie o to mi chodzi. Jeżeli projektant tego nie przewidział i kontakt z nim jest utrudniony to jak radzicie sobie z tym na budowie? Czy zakład się zwiększa? Masz jakieś wytyczne postępowania?
@mizabud po prostu to robisz, nie musisz pytac projektanta o takie rzeczy. Wytyczna postępowania jest ze ma być zgodnie z projektem „i sztuka”. Absurdem jest, ze KB nie musi miec projektowych ale w pewnym sensie musi umieć poprawić projekt.
@darek-jg @1masa @mizabud @jadepobiegac
To słaby projektant z niego skoro nie przewidział kolizji zbrojenia. Kolizji, które wykrywa sporo programów do modelowanie konstrukcji żelbetowych. Może skala projektów nie wymaga zastosowania kombajnu do projektowania, ale wtedy powyżej 16 mm średnicy należy pomyśleć jak ukształtować dany węzeł, a zwłaszcza w punktach o zagrożonej otulinie np. oparciu belki na belce, gdzie należy operować tak wysokością użyteczną przekroju, aby zbrojenie belki opieranej znajdowało się nad zbrojeniem belki