Wpis z mikrobloga

Mirki mam zagwozdkę na rozwiązanie - jest nieruchomość, gdzie potrzeba głowice termostatyczne na kaloryfery, zabawy z oświetleniem, czujniki zalania, dymu itp. no i ew. jakiś termostat naścienny. Instalacja niestety położona, przewodowe rozwiązania odpadają. Wolałbym bez internetu, a na pewno bez chmury (tuya z zigbee nadawałaby się idealnie, ale niestety chmura). Co polecacie jako bieda serwerek z bramką zigbee? Ew. rozwiązanie które do realizowania algorytmów nie potrzebowałoby internetu?
#inteligentnydom
  • 11
@kilo-bravo: Terminal HP Thin Client T610 za ok 100zł, lub coś mocniejszego. Mam kilka, pracują jako rutery z OpenWRT 24h na dobę przez klika lat i nic się z nimi nie dzieje. HomeAsistanta też uciągną, a w tej cenie można kupić 2 i mieć na zapas.
@kilo-bravo: Tak ale tylko dyski SSD, dyski talerzowe przegrzeją się i będziesz wymieniał co rok na nowe. Ten ma 2 porty sata, więc dwa dyski SSD wciśniesz. No i oczywiście, jeżeli nie będzie to mocno obciążany NAS ciągłym transferem z kilku komputerów. Czyli na domowy NAS się nada.
@kilo-bravo nie baw się w terminale, bo będziesz bluzgał, że muli, jak będziesz chciał coś więcej robić, a i portów ma to mało.

U mnie stoi zwykły PC na i3 którejś starszej generacji po undervolcie. Płyta z LAN 1 Gbit i 16 GB DDR3. Normalnie działa na 10% obciążenia. Prądu w idle pobiera z 10 W (+ dyski). Stoi tam OMV (NAS) i Home Assistant, do tego w dockerze monitoring (kamery xiaomi)
@kilo-bravo: ja na prąd aż tak uwagi nie zwracam. Hałasować nie ma co. Ja mam wentylator na procku, co się ledwo kręci i zasilacz ITX Seasonica z wysoką sprawnością, co też ledwo kręci. I jeden dałem 120x120 cm wolnoobrotowy na dyski. Grunt to upchać to wszystko gdzieś poza pokojem - ja upchałem w szafeczce (z wentylacją z tyłu), co stoi w przedpokoju. Nie widać i nie słychać ;)

Mam trochę automatyzacji,