Wpis z mikrobloga

Pytanie do ekspertów praktyków spawaczy odnośnie tanich spawarek. Patrzę sobie na parametry:

Marka: KRAFT&DELE

Model: KD1860

Typ urządzenia: spawarka inwertorowa MMA

Napięcie: 230V / 50-60Hz

Prąd na wejściu: 6980W

Zakres prądu wyjściowego: 20-330 MMA

Znamionowe napiecie wyjściowe: 29,2V

Cykl pracy: 60%

Współczynnik mocy: 0,93


Jeżeli brać to na serio, to dla 7kW wychodzi 30A prądu na wejściu. B32 powinien dać radę. To jest teoria. Problem w tym, że nie wiem jakie jest zabezpieczenie w miejscu, w którym będę spawał. Może być B32 jak i B16.

Jak jest z praktyką? Załóżmy, że mam do pospawania jakieś profile 45x45, grubość ścianki 2mm, płaskowniki 40x5. Taka zabawkowa spawarka powinna być odpowiednia do takiej pracy. Pytanie czy nie wywali mi wyłącznika nadprądowego. Zastanawiam się czy macie jakieś z tym doświadczenie?

Z charakterystyki B wynika, że przy dwukrotności prądu znamionowego powinienem mieć 20 sekund zanim wywali. Jak będę jeszcze konserwatywnie spawał, nie na pełnej mocy, robił długie, kilku minutowe przerwy pomiędzy kolejnymi spawami... Co sądzicie?

TLDR: czy zabawkowa spawarka pójdzie na zabezpieczeniu B16?

#spawanie #spawarka #elektronika #elektryka #elektroda #elektrotechnika
CXLV - Pytanie do ekspertów praktyków spawaczy odnośnie tanich spawarek. Patrzę sobie...

źródło: image_2023-07-14_221656445

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@CXLV: mam taka spawarke, pospawalem brame, ktora sie rozleciala, kilka rzeczy i sie zwrocila :) (liczac koszt jakbym mial jakiegos cierpiarza tam wzywac)
nie powiem ci jakie mam korki bo sie nie znam, ale chyba b20
  • Odpowiedz
@CXLV: praktyka jest taka, że te 330A prądu spawania to fantazja dystrybutora. Zresztą, jeśli nie spawasz szyn kolejowych, statków i mostów, to prąd większy, niż 150A do niczego nie jest ci potrzebny, a przy takim prądzie spawania taka spawarka spokojnie się buja na B16
  • Odpowiedz
@CXLV jestem posiadaczem tego sprzętu. Nie ma to nawet 200A. Maksymalnie co ona z siebie daje to 160A, ale w piku. Stabilnie pracuje na 40 - 60A a pokrętło z amperomierzem nie ma sie w ogole do rzeczywistości. Dzielisz to na 50%.

Zasilam to z gniazda zabezpieczonego B10.
  • Odpowiedz