Wpis z mikrobloga

Mirasy z #elektronika potrzebuję porady.

Mam kolumnę która kiedyś była amatorskim piecem gitarowym. Stoi to na jakimś 15 calowym głośniku prawdopodobnie 4 Ohm i mocy około 300W. Do tego trochę przewymiarowany tweeter.

Chciałbym zrobić z tego kolumnę aktywną na imprezy na działce i inne rodzinne wydarzenia.
Potrzebuję wejścia RCA i podstawowej regulacji bas/sopran.

Podpowie ktoś jakiego wzmacniacza szukać? Jakieś chińskie wynalazki z AliExpress mają sens? Najlepiej gdyby mi ktoś podrzucił model albo link ❤️

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Zdjęcie poglądowe.
Pobierz vlodar - Mirasy z #elektronika potrzebuję porady.

Mam kolumnę która kiedyś była amat...
źródło: dna-qxl-15-aktywna-kolumna-estradowa-1500w-rms
  • 10
@smk666 super, o to właśnie mi chodziło tylko te waty mnie zawsze w audio mylą. Poza tym wolę mieć zapas na wzmacniaczu w stosunku do głośnika.
Poszukam czegoś mocniejszego i podrzucę link do sprawdzenia jeśli będziesz mi jeszcze chciał pomóc. dzięki!
Poza tym wolę mieć zapas na wzmacniaczu w stosunku do głośnika.


@vlodar:
W taki sposób pali się głośniki. Wzmacniacz zawsze albo słabszy albo równy głośnikowi. Jaką tam masz zwrotnicę w tej kolumnie, jaki gwizdek wysokotonowy (bo on pewnie poleci pierwszy)? Do robienia hałasu na rodzinnej imprezie 100W wystarczy z nawiązką, chyba że woofer ma jakąś fatalną skuteczność rzędu 85 dB/W.
takie cudo?

https://a.aliexpress.com/_EQrpVGJ


@vlodar:
Jak chcesz żeby gwizdek wyfrunął bokiem bo ktoś po pijaku dał volume na "11" to droga wolna. Chociaż z drugiej strony jak chińczyk pisze 100W to będzie z 30W RMS, więc gdy napisał 300W to jest szansa na chociaż 100W. Szkoda, że nie mogę się dokopać na jakim układzie to pracuje, pewnie jakiś wynalazek w stylu klona TAS5121 i pochodne ale głowy nie dam. W takim wypadku
@smk666 kiedyś rozmawiałem z gościem, który zawodowo buduje systemy audio i mówił, że głośniki psują się przy słabych wzmacniaczach ze słabymi zabezpieczeniami bardziej niż przy mocnych wzmacniaczach. Miało chodzić o to, że membrana się "bujnie i nie zostanie złapana" xD

Druga i trzecia kwestia to właśnie skuteczność tego głośnika który tam siedzi oraz parametry podane przez Chinola.

Zaryzykowałbym w coś mocniejszego jednak i będę po pijaku pilnował żeby nie rozkręcić na 11
"bujnie i nie zostanie złapana" xD


@vlodar:
To już są takie niszowe zagadnienia, że nie ma co się nimi przejmować gdy mówimy o module za 100 złotych polskich i raczej dotyczy tematów konstrukcji subwooferów, gdzie stroi się obudowę na konkretną częstotliwość i tam rezonanse mogą trochę namieszać.

Lepiej mieć trochę słabszy wzmacniacz i nie upalić wszystkiego w cholerę, a skoro ten woofer był używany z gitarą to jest zapewne na sztywnym
@smk666 no to tak wizualnie to estradówka jest. Wcześniej był słabszy tweeter ale pożyczyłem ją komuś, spalili mi tego słabszego i wsadzili jakiegoś ogromnego ;⁠-⁠)
W taki sposób pali się głośniki.


@smk666: bzdura. Jak masz mocniejszy wzmacniacz od głośników i tylko odrobine rozumu, to zaraz przyciszysz jak membrany niskotonowych zaczną się obijać. A jak masz za słaby wzmacniacz i zaczniesz grać na przesterze to spalisz wysotonowki harmonicznymi >20kHz których nawet nie usłyszysz
i tylko odrobine rozumu

@wypokowy_expert:
No niestety praktyka pokazuje, że wujek Maryś po trzeciej flaszce już tej odrobiny rozumu nie ma i jak wleci ulubiona piosenka to nie ma zmiłuj, membrany będą latać aż wyskoczą z zawieszenia a on nawet nie usłyszy, że coś jest nie tak. To nie kulturalne audio domowe, czy profesjonalna estrada, gdzie "obsługa" wie co robi i prędzej czy później do tego dojdzie.

A jak masz za
Pobierz smk666 - > i tylko odrobine rozumu
@wypokowy_expert: 
No niestety praktyka pokazuje, ...
źródło: THD