Wpis z mikrobloga

#gddkia #prawojazdy #motoryzacja #samochody

Czytam o tych kamerach we #wroclaw które dają mandaty za przejazd na czerwonym świetle, jeżeli w trakcie, albo tuż po wjechaniu za sygnalizator zgaśnie nam zielona strzałka. I w mojej głowie zrodził się iście diaboliczny pomysł. Co jeżeli zielona strzałka zaczynałaby migać na 5 sekund przed zgaśnięciem, dając kierowcy szansę na zaniechanie manewru?
Brzmi całkiem sensownie? Może właśnie sensu nie ma? Zapraszam do dyskusji.

I pytanie, jak zasugerować w gddkia taką zmianę? Byłaby trochę upierdliwa na skalę całej polski, bo trzeba by wszystkie zielone strzałki przeprogramować, ale od tego są, żeby pracować, tak?

Takie sygnalizatory są w jakąś sieć wpięte, czy wszystkie są na lokalnych sterownikach? Da się to zdalnie przeprogramować?
  • 12
  • Odpowiedz
  • 13
@RopuchYtong Taki właśnie komentarz pisałem ostatnio na profilu BielskieDrogi, w #bielskobiala zrobili dokładnie taki sam system, ludzie wjeżdżają na zielonej strzałce która gaśnie gdy już są za sygnalizacją, i dostają mandaty za przejazd na czerwonym mimo że na zdjęciach widać że wjechali mając zieloną strzałkę. Podpalić to #!$%@? ITD i zarząd dróg, kogokolwiek kto tym zarządza
  • Odpowiedz
@RopuchYtong: nie rozumiem idei wyłączania możliwości wykonania warunkowego skrętu w prawo. Do niedawna w Polsce nie było czegoś takiego i zawsze można było skręcić w prawo ustępując wszystkim. W niektórych stanach USA nadal tak jest i bardzo to upłynnia ruch.
  • Odpowiedz
@Torgerd: IMO problem był taki, że duża część kierowców traktowała to jako zwykłe zielone, ew. zwalniała o 10 i tyle. To prowadziło do niebezpiecznych sytuacji z pieszymi i innymi samochodami na skrzyżowaniach. Teraz (wyłącznie moja obserwacja) strzałki włączają się tylko wtedy, gdy faktycznie jest przewidziany ruch niekolizyjny z innymi autami (na pieszych dalej trzeba uważać).

Ja popieram robienie fotek za wjechanie na czerwonym. Z znikającą strzałką jest większy problem, to fakt.
  • Odpowiedz
@RopuchYtong: ale to po to zostało stworzone, żeby było dużo mandatów to niby dlaczego mieliby to zmienić? Ja akurat jak korzystam z tego skrzyżowania to po prostu nie skręcam na strzałce i czekam na zielone. Natomiast jestem ciekaw jak to będzie w zimie i ile będzie wypadków z powodu chęci zatrzymania się przed światłami gdy pojawi się pomarańczowe światło na sygnalizatorze.
  • Odpowiedz
@RopuchYtong niektóre strzałki nie świecą się nawet 5 sekund.
Dobre rozwiązanie jest w Niemczech, na niektórych skrzyżowaniach przy sygnalizatorze jest stała strzalka w prawo i tam działa tak samo jakby wiecznie świeciła się warunkowa
  • Odpowiedz
Ja akurat jak korzystam z tego skrzyżowania to po prostu nie skręcam na strzałce i czekam na zielone.


@Malinowy_nos: To dostaniesz mandat za blokowanie ruchu, to raz, dwa, że podczas skrętu w prawo z Bystrzyckiej na estakadę nigdy nie zapala się zielone, tylko okresowo zielona strzałka. W/g twojej zasady nigdy byś nie pojechał.
  • Odpowiedz