Wpis z mikrobloga

Pwenie wiecie, że Firefox trzyma cache na ssd? A czy wiecie, że oglądając youtube/netflix etc nie ważne skąd jest strumień, to też leci do cache???

Macbook Pro 2020, zdębiałem gdy sprawdziłem ile TB zostało zapisanych na dysku. Uwaga: 144TB!!!!! Przez niecałe 3 lata!!!!

Teraz już wiem dlaczego poprzedni mac padł mi po 4 latach.

Wieczorem zawsze coś oglądam, czasem nawet leci jakaś playlista całą noc. Uważajcie na to, bo jest to krytyczna wada mojej ukochanej przeglądarki.

Tu jest rozwiązanie problem na macos (nie wiem czy działa na windows): https://gist.github.com/gagarine/5cf8f861abe0dd035b7af19e4f691cd8

Na PC z linuksem to nie działa (po wyłączeniu cache, lisek dalej śmiało robi zapisy na dysk). Można to rozwiąć tworząc ramdisk, lub - tak jak ja to zrobiłem - ustawienie ścieżki zapisu do cache na inny dysk (taki, którego wam nie szkoda).

( ͡° ʖ̯ ͡°) #komputery #firefox #ciekawostki
passage - Pwenie wiecie, że Firefox trzyma cache na ssd? A czy wiecie, że oglądając y...

źródło: Screenshot 2023-08-09 at 11.05.31

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@passage:

about:config

browser.cache.disk.enable - false
browser.cache.disk.smart size.enabled - false
browser.cache.disk cache ssl - false
browser.cache.offline.enable - false

browser.cache.memory.enable - true (I believe this is true by default)
browser.cache.memory.capacity - 512000 (that's 500 MB, I actually have mine set to 1 GB)
  • Odpowiedz
@passage:

nie wiem dlaczego nie zrobili opcji wyłączenia cache, tylko trzeba kombinować.

A jak zrobisz sobie CTRL + Shift + I (czy jak tam się otwiera konsolę developerską w Firefoxie na MACu), przejdziesz do zakładki NETWORK i tam jest do zaznaczenia "Disable Cache" - to to nie to samo?
  • Odpowiedz
  • 2
@Davidozz: nie, cache o którym mowa, sluży tylko aby w danej sesji szybko się wczytywały dane, lub np jeśli obejrzysz kawałek filmu na yt, to po przewinięciu wstecz Ffox bierze dane z tego cache.
  • Odpowiedz
@passage: 144TB w 3 lata to raczej nic nienormalnego. Jeśli wcześniej dysk padł Ci po 4 latach czyli przy niewiele większej ilości zapisanych danych to znaczy, że był badziewny po prostu albo miałeś pecha co do sztuki :)

Przecież po to jest ten sprzęt - szybki sprzęt - żeby to wykorzystywać i faktycznie komfortowo sobie z komputera korzystać.
Co Ci za różnica czy dysk ma zapisane 14TB czy 144TB albo 1PB?
  • Odpowiedz
  • 0
@Bogdan: no jeśli Tobie to nie robi różnicy to nie wiem. Proste obliczenie, zakładając, że 3 lata to 1100 dni, daje nam wynik (przy 144TB) 130GB danych dziennie. Serio twierdzisz, że mógłbyś codziennie zapisać 130GB?

W tym momencie coś mnie tknęło i chyba ten smartctl pokazuje głupoty, bo to jest niemożliwe (natmiast samo pozeranie TBW przez Firefox jest prawdą, codziennie po kilka, do kilkudziesięciu GB).

W PC (na którym na ogół
  • Odpowiedz
@passage: 130GB dziennie można zapisać na wiele sposobów, wystarczy choćby skopiować jakieś nagranie z kamery sportowej, ale nie o tym mowa czy to możliwe czy niemożliwe.

Samsung o którym mówisz ma TBW 600TB. Oznacza to jedynie tyle, że po zapisaniu 600TB danych tracisz gwarancję na dysk, który oczywiście dalej może bezproblemowo działać. To jest tylko koniec gwarancji, nic więcej. To nie oznacza, że dysk po tylu zapisanych danych się rozpadnie. Tu
  • Odpowiedz
  • 1
@Bogdan: pełna zgoda, jednak te 144TB w niecałe 3 lata trochę mnie przeraża. Nie zajmuję się video tylko programowaniem, a tu nie ma takiej ilości danych. Docker, IDE, git, środowisko uruchomieniowe i to wszystko.

@wypokowy_expert: dokładnie tak samo kiedyś myślalem, ale trzeba chyba dorosnąć żeby zrozumieć, że to nie badziewie, pozdro!
  • Odpowiedz
Teraz już wiem dlaczego poprzedni mac padł mi po 4 latach.


@passage: Może kiedyś do ludzi dotrze dlaczego lutowanie SSD na stałe do płyty głównej to debilny pomysł xD Gdybyś miał Carbona czy innego XPS to wymieniłbyś sobie dysk za dwie stówki a nie cały laptop. I piszę to jako posiadacz MBP.
  • Odpowiedz
  • 0
@L3gion: tyle, że kontroler siedzi w SoC ( ͡° ͜ʖ ͡°) pierwszy laptop padł, co prawda nie wiem, czy przyczyną był dysk, możliwe, że nie, bo nie reagował na power button. W każdym nie wnikam, był z pracy i tam też wrócił.
Nowy kupiłem za swoje pieniądze, temu raban robię
  • Odpowiedz