Wpis z mikrobloga

@power-weak

Zgadza się, średni wzrost 178cm dzisiaj oznaczałby, że przez ponad 20 lat nie urośliśmy jako społeczeństwo, jeśli chodzi o wzrost ciała, bo już wtedy było to zbadane jako średni wzrost. Można wciąż znaleźć artykuły z wczesnych lat 00', mówiące o tym, że średni wzrost mężczyzny w Polsce to ok. 178cm. Te badania, do których odwołuje się do dzisiaj prawie każdy, były wykonywane na przełomie wieków.

To jest ogólnie bardzo często powielany
  • Odpowiedz
@power-weak

Przy czym warto zaznaczyć, że gdyby brać pod uwagę tylko młodsze pokolenia ludzi, którzy jednocześnie zakończyli już swój okres rośnięcia, a więc jakiś przedział typu 20-30, to ta wartość średnia będzie jeszcze wyższa.
  • Odpowiedz
Przy czym warto zaznaczyć, że gdyby brać pod uwagę tylko młodsze pokolenia ludzi, którzy jednocześnie zakończyli już swój okres rośnięcia, a więc jakiś przedział typu 20-30, to ta wartość średnia będzie jeszcze wyższa.


@Slavcel: @power-weak Raczej nie. 180cm to badanie z 2019 na bazie wzrostu 19 latków. Dla porównania według tego samego źródła średni wzrostu polskich 19 latków w 1985r wynosił 176cm
https://www.ncdrisc.org/data-downloads-height.html
  • Odpowiedz
W Polsce średni wzrost to już ponad 180cm nie 178cm

No właśnie na chwilę obecną w 2023 średni wzrost w Polsce to już 180,69


@power-weak: To jest to średni szacowany wzrost dla 19-latków w 2019 roku (180,6864059cm dla mężczyzn i 165,7761352cm dla kobiet).
źródło: NCD Risk Factor Collaboration, Data Downloads, Height, Country-specific data for all countries: https://www.ncdrisc.org/data-downloads-height.html

Całe społeczeństwo lepiej opisuje prognoza na 2020 rok dla mężczyzn w wieku 20-65 lat
  • Odpowiedz
@armt Użyje odpowiedzi Slavcela

No cóż, przy już tak niewiele różniących się wartościach można to nazwać błędem statystycznym. Tak czy siak 180cm już przekroczyliśmy
  • Odpowiedz
@Slavcel: A jak u ciebie i u innych wyglądał ten pomiar wzrostu? Przecież u mnie to był kabaret, ludzie włazili na wagi w butach i mówili starej pielęgniarce swój wzrost na jakiejś wadze z miarą rodem PRL. Inna historia to tzw. eurofit na studiach gdzie wuefista kazał nam się dobrać w pary i wypełnić ankiety, większość swój wzrost podawała z dupy. Sam mam 176 cm i nie mam odczucia, że jestem
  • Odpowiedz
Tak czy siak 180cm już przekroczyliśmy


@power-weak: Wśród 19-latków tak, natomiast dla pracującego społeczeństwa jeszcze nie (może przekroczymy w 2044).
  • Odpowiedz
@power-weak: Pewnie trochę by spadła - tylko pisząc o średnim wzroście sugerujesz wzrost całego społeczeństwa, a nie tylko 19-latków.

Liczba 19-letnich mężczyzn w 2019 wynosiła tylko 192.150, natomiast mężczyzn w wieku 20-65 w 2020 było 11.997.070.
  • Odpowiedz