Wpis z mikrobloga

Pytanie o kosztorys budowlany:
Ktoś mi powie skąd w kolumnie 7 w "razem" bierze się 538 PLN? Koszt "bazowy" jest policzony wyżej jako wynik mnożenia kolumn 5 i 6 (256 PLN), a potem wydaje się on być dość arbitralnie przemnożony razy "2 z hakiem" i wychodzi z tego 538 PLN. Nie sądzę, żeby wykonawca "chwalił" mi się w ten sposób swoją marżą, więc podejrzewam, że znaczenie tego mnożenia jest inne, ale nie wiem jakie.

Oczywiście dla innych prac ten mnożnik jest inny, ale generalnie oscyluje w granicach 1.5 - 2.5 z tego co widzę.

#remontujzwykopem #budujzwykopem
Pobierz Regis86 - Pytanie o kosztorys budowlany: 
Ktoś mi powie skąd w kolumnie 7 w "razem" b...
źródło: Screenshot 2023-09-24 at 21.30.05
  • 11
@Regis86: to jest kosztorys KNR, czyli gówno z PRL...
RAZEM - 256,40 tyle kosztuje robocizna netto bez kosztów za 1m3
RAZEM - 538,03 tyle kosztuje robocizna netto z kosztami (narzutami) za 1m3

wzór na roboczogodzinę netto z kosztami wygląda następująco: Kp%xR+Z%(R+Kp(R)) - wynikiem tego działania w twoim przypadku będzie około 84złotych (tak swoja drogą cholernie dużo, jeśli ktoś się sili na kosztorysy KNR, pownien również posiłkować się cennikiem sekocenbud).

dla dolnośląskiego
wzór na roboczogodzinę netto z kosztami wygląda następująco: Kp%xR+Z%(R+Kp(R))


rg netto 27,62 zł

Kp 67,9%

Z 11,1%


@subiel: Dzięki za rozjaśnienie, ale nie do końca rozumiem czym są Kp, R i Z? Tzn. co każde z nich z osobna oznacza.
@Regis86: koszty pośrednie, zysk i robocizna - dwa pierwsze podawane w usrednionych wartościach procentowych. Koszty to wynagrodzenie pracowników pośrednich, koszty prowadzenia działalności itp, zysk to czysty profit zleceniobiorcy a robocizna to teoretycznie to, co pracownik wykonujący dana czynność dostaje do ręki.

Ale takie kosztorysy to relikt... To mogło jakoś działać w gospodarce centralnie kierowanej :D wojsko się tym posługuje, samorządy i poczta polska.