Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś komornik albo ktoś kto miał do czynienia ze spłatą długów spadkowych? Moja krewna przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza i okazało się po spisie inwentarza, że długów jest więcej niż majątku i teraz trzeba podzielić ten majątek proporcjonalnie, ale nie bardzo wiadomo jak. Komornik nic nie chciał powiedzieć. Byłem u radcy prawnego, ale gościu się plątał w odpowiedziach i brzmiał jakby nie był pewny tego co mówi, jak wróciłem i zagłębiłem temat w internecie, to się okazało, że gadał jakieś kompletne bzdury a hajs wziął...

Czy to prawda, że ZUS i Skarb Państwa trzeba spłacić w całości w pierwszej kolejności, a banki można spłacić dopiero z tego co zostanie (jeżeli nic nie zostanie, to można odesłać z kwitkiem)? Co w przypadku gdy była też egzekucja komornicza przy jakimś długu - co się dzieje wtedy z kosztami egzekucji, bo one chyba do długu wobec wierzyciela się nie wliczają, tylko to jest należność dla komornika?

#komornik #prawo #prawnik #porada #pomocy #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 6
@KAPITAN_P0LSKA: no bo tak de facto nikt tego do końca nie wie bo nie jest to uregulowane. Niektórzy twierdzą ze powinno się spłacać tak jak w egzekucji ustalając plan spłat a niektórzy ze tak jak w upadłości mniej więcej. Generalnie grunt to ustalić wszystkich wierzycieli i zabezpieczyć dowody ze szukało się innych wszystkimi możliwymi środkami żeby nie było zarzutu o blednie ustalonym spisie. Mi najbliżej chyba do tego ze spłacalbym to
no bo tak de facto nikt tego do końca nie wie bo nie jest to uregulowane. Niektórzy twierdzą ze powinno się spłacać tak jak w egzekucji ustalając plan spłat a niektórzy ze tak jak w upadłości mniej więcej.

@Adams_GA: we wszystkich orzeczeniach jakie czytałem jest wymieniany art. 1025 kpc, nawet radcy prawnemu o tym wspomniałem a on zaczął gadać, że nic nie spłacać i czekać aż będzie egzekucja i yolo... Myślę,
@KAPITAN_P0LSKA: 1025 kpc to jest właśnie tak jakby zrobił komornik i o tym mowilem ALE teoretycznie nie jest to wiążąca prawnie reguła ale pozwala jak najdalej uniknąć zarzutu o pokrzywdzeniu wierzycieli.

Aczkolwiek z tymi kosztami egzekucyjnymi i procesu to nie jest takie jednoznaczne. Szczególnie jak egzekucje były wszczęte przed śmiercią
Aczkolwiek z tymi kosztami egzekucyjnymi i procesu to nie jest takie jednoznaczne. Szczególnie jak egzekucje były wszczęte przed śmiercią


@Adams_GA: a dlaczego nie jest jednoznaczne? Skoro były koszty w dzień kiedy spadkodawca umarł, to chyba właśnie powinno nie być wątpliwości.