Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #remontujzwykopem #narzedzia #budownictwo #pytaniedoeksperta

Mireczki, potrzebna porada. Chcę kupić jakąś piłę uniwersalną, bo wiecznie mi brakuje takiego urządzenia i wszystko tnę brzeszczotem/piłą ręczną, a efekty tych cięć są różne niestety.

Będę używał w mieszkaniu/na balkonie. Nie mam garażu, nie mam "siły" (380V).

Przykłady co mogę potrzebować uciąć:
- wszelkiej maści listewki, listwy, drewniane, pcw, progi drzwiowe metalowe itp.
- listwy przyścienne
- lamele ścienne na podkładzie filcowym
- panele podłogowe
- deski podłogowe
- rurki metalowe
- pręt metalowy
- listwa pcw maskująca karnisz
- koryta plastikowe/pcw

Gdyby była jeszcze opcja cięcia pod różnymi kątami (0, 45, 90) to byłbym wniebowzięty.

Budżet: do ok. 1500 zł

POLECIACIE JAKIEŚ ROZWIĄZANIE?
January-zwiedza-szpary - #budujzwykopem #remontujzwykopem #narzedzia #budownictwo #py...

źródło: Zrzut ekranu 2023-10-03 101653

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@lybex: o kur... Budżet to jedno, ale przecież to jest ogromne! Ja potrzebuję tego używać w mieszkaniu i mieć gdzie to schować ;)

Pytanie jeszcze jedno: rozumiem, że tym mogę ciąć wszystko, tylko trzeba tarczę odpowiednią założyć? Czy może są tarcze uniwersalne, którymi przetnę i metal i drewno?
  • Odpowiedz
@January-zwiedza-szpary: spore, ale fajne - wszystko tym potniesz :) A tak poważnie, musisz się określić jakie wymiary będziesz ciął - to Ci da odpowiedź czy wystarczy zwykła ukośnica czy z posuwem. Jak coś długiego to tylko piła stołowa.
Piłą potniesz wszystko - kwestia odpowiedniej tarczy (no ok, może prętów metalowych nie potniesz). Są tarcze uniwersalne, ale uniwersalne będą słabo cięły drewno (a szczególnie laminaty).
  • Odpowiedz
@lybex: Spoko, ale rozumiem, że wtedy wystarczy dokupić drugą tarczę i sprzęt staje się uniwersalny?

Co do długości, no płyt wzdłuż raczej nie tnę. Większość cięć to skracanie długich elementów jak np. listwy przypodłogowe (cięcie 45 stopni) albo np. teraz chciałem sam przykleić lamele w domu, ale to są takie gotowe zestawy i trzeba będzie je skrócić na długość. O coś takiego:

https://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-panele-scienne/panele-scienne-i-boazeria/panele-scienne-akustyczne/panel-scienny-3d-lamel-scienny-akustyczny-na-filcu-265x30-cm-czarny-max-stone,p609344,l3414.html

Przecież jak zacznę to ciąć ręcznie, to raz
  • Odpowiedz
@January-zwiedza-szpary: Kup sobie zagłębiarkę z szyną i wystarczy na wszystkie Twoje potrzeby i do tego mało miejsca zajmuje.

Budżetowo - Makita, mniej budżetowo - Festool

Może nawet znajdziesz tańszą ofertę od tej, używek też bym się nie bał, bo te sprzęty nawet po kilku latach pracy w 100% speniają swoją funkcję i nie pracują gorzej niż nowe.
https://domitech.pl/product-pol-6-Pilarka-zaglebiarka-Makita-SP6000J-szyna-prowadzaca-1-5-m.html

tu Festool (+ jeszcze do tego szynę trzeba dokupić, dostępne różne długośći)
https://e-tama.pl/tarczowe/47266-festool-ts-55-febq-plus-zaglebiarka--4014549373392.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=c35d234f-b77f-2180-1a23-ced8fac72e66
  • Odpowiedz
@January-zwiedza-szpary: Odpowiedz sobie na pytanie co chcesz ciąć.

Jak płytę, drewno, aluminium, plastik - to wspomniana zagłebiarka
Jak metal z wolnej ręki - to flex/szlifierka kątowa/diax, różnie się to nazywa

To co pokazałeś nie ma prowadzenia, więc nie ma też precyzji że sobie obetnie drzwi o 2 cm z dołu równiutko
  • Odpowiedz
@January-zwiedza-szpary: to troche inne urzadzenie niż ukośnica. To czy przetnie drewno/alu/stal to raczej kwestia tarczy.
Osobiście nie lubie ciąć stali takimi tarczami, bo przy ew. zakleszczeniu wszystko lata i sie z ręki wyrywa. Do stali jednak wole szlifierkę.
Ogólnie taka pilarka jest dobra to dłuższych cięć, krótkie (powiedzmy 30-35cm) lepiej ukośnicą, bo jest bardzeiej precyzyjna i łatwiej osiągnąć pożadane kąty. Takie panele jak podlinkowałeś wcześniej, jak chcesz tylko z długości skrucić,
  • Odpowiedz
Jeszcze tylko mała uwaga - wszelkiego rodzaju stali taką piłą nie potniesz. Do tego jest przysłowiowa "gumówka" ;)
Miękkie metale: aluminium, miedź jako tako da radę.
  • Odpowiedz