Wpis z mikrobloga

#wybory #bekazpisu #polska #wybory2023
Przesyłam dalej z grupki Facebookowej:

WAŻNE (już w naszej firmie jest taki konkretny przypadek, więc to nie ściema):
Rząd nieco po cichu, a przynajmniej bez rozgłosu stworzył Centralny Rejestr Wyborczy. Oficjalnie chodzi o uproszczenie procedur i stworzenie jednego rejestru zamiast setek spisów wyborców. I wszystko fajnie tylko jakoś tak przy przenoszeniu danych w wielu przypadkach zapodziały się dane adresowe. A to znaczy, że dana osoba ma prawa wyborcze, ale nie jest przypisana do obwodu - a co za tym idzie NIE MA JEJ NA LISCIE I NIE MOŻE GŁOSOWAĆ. Dotyczy to zwłaszcza osób, które w ostatnich latach zmieniały miejsce zamieszkania lub nie są nigdzie zameldowane. To w skali kraju może być ponad 10% wyborców- głównie młodych, mobilnych, czyli glosujących na opozycję.
Co trzeba zrobić?
- wejdź na CRW logując się przez profil zaufany lub do aplikacji MObywatel (zakładka Wybory)
- sprawdź jaki jest Twój status - powinna się wyświetlić komisja, w której możesz głosować
- jeśli wyświetla się informacja, że nie jesteś w żadnym spisie wyborców, musisz napisać wniosek o dołączenie
- można to zrobić online podpisując się elektronicznie
- uwaga - urząd nie dopisze Cię automatycznie - maja 5 dni na rozpatrzenie wniosku i będą Cię informować przez e PUAP. Tak więc śpiesz się, by się nie okazało 15.10, że nie ma Cię na liście w komisji, w której od lat głosowałeś.
Żeby nie być gołosłownym sprawdziłem swoje dane i się dowiedziałem, że nie jestem przypisany do żadnej komisji - w ostatnich latach się przeprowadzałem, zmieniałem zameldowanie.
Szczerze, jestem przerażony ilu setek tysięcy osób to może dotyczyć i jak wpłynie na wyniki.
PS. Zawsze można pójść do urzędu gminy i poprosić o karteczkę umożliwiającą głosowanie wszędzie. Jak do piątku nie zostanę dopisany do listy, to z pewnością tak zrobię.
Potraktuj tę sprawę poważnie i sprawdź swój status w CRW.
  • 2
  • Odpowiedz