Wpis z mikrobloga

Robiłem kiedyś na PEXach instalację w mieszkaniu i działa do tej pory. Chciałem się nauczyć robić połączenia zgrzewane. Czy jak ktoś nie robił nigdy połączeń zgrzewanych to da radę za pierwszym razem zrobić to dobrze? Czy raczej zostać przy PEX jeżeli chcę mieć pewność że będzie zrobione dobrze?

Jak myślicie?

#remontujzwykopem
  • 10
jak ktoś nie robił nigdy połączeń zgrzewanych to da radę za pierwszym razem zrobić to dobrze?


@BeginEnd: tak, wystarczy pamiętać o dwóch ważnych regułach:
1) nie grzać zbyt długo. Zależy od średnicy rury i grzałki, ale zwykle kilka sekund wystarczy
2) w trakcie nasuwania rozgrzanej złączki nie przekręcać jej. Nasuwamy, nie kręcimy!

Poćwicz na kilku kolankach, nauczysz się w 5 minut.
@WrocilemAleZInnymLoginem: @marek22
Też mam doświadczenie z PEXem i spodziewałem się że będzie łatwiej. Nie chcę przechodzić tylko mam mikro remont łazienki do zrobienia gdzie jest stara instalacja, której cześć muszę wymienić.
A moje motywacje to:
1. cena - każdy element to min 10zł
2. Skoro już muszę robić to mogę się nauczyć nowego skilla na przyszłość.
3. PEX jest upierdliwy w doginaniu/prostowaniu tego (przynajmniej dla mnie jako amatora) a kolanka i
@BeginEnd: żeby nie było to nie #!$%@? się, tylko czellendżuję.
1. No niby tak, ale pytanie ile tych trójników/kolanek/złączek potrzebujesz, bo zgrzewarka też nie jest za darmo. Niby można wynająć, ale to też kosztuje i czy dasz radę zrobić wszystko na raz? A jak za dwa dni trzeba będzie coś poprawić, to znowu lecieć wynajmować?
2. Ok, to jest argument.
3. No zaginanie faktycznie jest upierdliwe przy zachowaniu promieniu gięcia. Odnośnie
@WrocilemAleZInnymLoginem: Rozumiem argumenty. Co do 5. to z kolei to ja jakoś nie ufam tym złączkom. Nie, żeby coś kiedyś ciekło, wręcz przeciwnie (ku mojemu zdumieniu że nic nie udało mi się popsuć ;) tylko to jest jakaś moja fobia. No i nigdy nie wiem z jaką siłą to dokręcić i mam obawy, że przesadzę albo nie dokręcę.
Dzięki za info, że może cieknąć. Puszczę wodę na dzień/dwa żeby sprawdzić czy