Wpis z mikrobloga

@BrotatyChleb: można też rozważyć fuji xs10. Trochę też kwestia czego oczekujesz od ekosystemu, fujifilm dopiero od niedawna udostępnia innym producentom dane na temat działania AF w aparatach z serii X, więc wybór obiektywów od innych producentów jest ograniczony. Sam mam xt3 i jest to bardzo fajny aparat, chociaż autofocus trochę odstaje od konkurencji i ten model nie ma ibis (xs10 ma ibis i powinien mieć lepszy AF).
@BrotatyChleb: zmień pomysł na prezent albo kup jej iPhona 15 pro, bo szkoda pieniędzy na aparat w tej cenie. Dostaniesz jakieś 6 letnie padło z obiektywem 3,5-5.6, które będzie bardziej frustrowało niż cieszyło. Zrobi się z tego niezła skarbonka bo żeby pokryć jakoś sensownie ogniskowe z dobrym światłem wydasz minimum drugie tyle.
@BrotatyChleb: jeśli to ma być aparat do zapisywania wspomnień to bierz aps-c, będą trochę mniejsze niż ff i tańsze szkła. Żaden nie będzie tak łatwy w obsłudze jak telefon, trzeba będzie przyswoić podstawy fotografii i niekiedy wyciągać pewne rzeczy obróbką. Założyłem, że te 4.5k to budżet na samo body (wrzuciłeś link do body), trochę wydasz jeszcze na obiektyw, także uwzględnij to w kalkulacjach.
@BrotatyChleb: Pora pogodzić się z tym, że rynek amatorski w fotografii leży i kwiczy, no ale kupuj tego A6400 (konstrukcja czteroletnia), szybko wydasz 3k na Sigmy, bo kitem to se porobisz zdjęcia może do 17:00 w pełnym słońcu bez podbijania ISO do 3200 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Iskaryota: nawet ciemniejsze kitowce dają radę spokojnie, to też nie te czasy że iso 1600 jest nie do użycia. Ibis/ois eliminuje praktycznie problem jeśli chodzi o statyczne sceny. Ja używam kitowego fuji 16-80 f4 (ok, to też nie jest najtańszy kitowy obiektyw) i jest w pytę do moich zastosowań. Mam do tego jasniejsze stałki do portretów i kupię sobie niedługo jeszcze ciemniejszego zooma 70-300. X-S10, który zaproponowałem, miał premierę na koniec
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@BrotatyChleb: Canon nie traktuje aps-c na poważnie na ten moment, jest duża bieda jeśli chodzi o obiektywy. Myślę że masz realny wybór pomiędzy sony i fuji.

Z recenzji r10 na dpreview: "The EOS R10 is available in kits with either a retractable RF-S 18-45mm lens or the significantly larger RF-S 18-150mm zoom with its more flexible range.

These are some of the only RF-S lenses at present, and Canon is actively
@Iskaryota: chodziło mi głównie o to, że ciemniejsze obiektywy też mają rację bytu o ile mają inne parametry na swoim miejscu, bo technologia sensorów poszła do przodu i pojawiła się stabilizacja obrazu.
W każdym razie co chciałem też przekazać, a co zapomniałem napisać to że body najlepiej dobierać pod obiektywy, a nie odwrotnie. W tym budżecie w zasadzie tylko sony i fuji zdają się mieć sens, reszta producentów poszła w zasadzie