Wpis z mikrobloga

Mircy czy jest tu ktos kto ogarnia SAP? Taki program. Ja nawet nie wiem do jakich kategorii go zaliczyc. Ale mam zagwozdke.

U mnie w firmie tego programu uzywa sie jako programu magazynowego. Caly material jaki firma kupi tam laduje. I jest taki problem:

Jak z centrali z niemiec dostajemy material to dostajemy tez "lieferschein" (taki "dokument" gdzie jest napisane co przyszlo) ktory jest generowany przez sap (picrel). Problemem dla nas jest ze nie ma tam numerow katalogowych producenta. Tak szczerze to my nie wiemy co dostajemy bo na liscie widnieje tylko nr B.xxxxx (ichni sapowski). Prosilismy zeby byla kolumna z numerem katalogowym ale powiedzieli ze sie nie da. NIe da sie zrobic dodatkowej kolumny w tym co SAP generuje.

I teraz moje pytanie: Czy niemcy to takie ameby ze nie potrafia? czy robia nam na zlosc? Czy SAP rzeczywiscie nie daje takiej mozliwosci.

Dodam tylko ze kazdy material MA WPISANY w SAP nr katalogowy. Bo jak sie w nim szuka materialu po numerze B.xxxxx to wyskakuje producent i nr katalogowy.

Nie wiem czy ten tag dotyczy tego programu wiec sorki jesli nie #sap #pracbaza
gorzki99 - Mircy czy jest tu ktos kto ogarnia SAP? Taki program. Ja nawet nie wiem do...

źródło: Screenshot_1591

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@gorzki99

Moze trzeba im ustawic nowy raport, teraz nie daja rady bo obecnie uzywany raport (lieferschein) jest na klikniecie guzika (ewentualnie wpisanie dwoch dat i jakichs innych parametrow) a spec ktory go ustawil juz pewnie poszedl gdzies dalej trzepac duza kase.

Jest tez szansa ze maja wieksza ilosc pre-set raportow i na ktoryms moze ten numerek ktory chcecie byc drukowany, wiec kwestia dodania jeszcze tego raportu do wysylki do was, a we
  • Odpowiedz
  • 2
@dreadingit: OK ja nie komputerowiec wiec zapytam jaknajprosciej potrafie czy dobze zrozumialem:

Koles ma guzik "gneruj raport" i generuje mu z automatu to co dalem jako picrel. I trzeba cos "przeprogramowac" w SAPie zeby dodatkowo generowalo mu to co my chcemy. Ale tego koles ze swojego poziomu nie ogarnie (na przyklad "dodaj kolumne X do raportu") i musi mu to jakis komputerowiec "Zaimplementowac" do tego guzika "generuj raport"?
  • Odpowiedz
@gorzki99 dokładnie. Zazwyczaj taka zmianę robi programista z konsultantem.

I w SAPie prawie wszystko jest możliwe - kwestia ile taka zmiana będzie kosztować.( ͜͡ʖ ͡€)
  • Odpowiedz
  • 1
@Qrystus: Dzieki. Ta wiadomosc jest jednoczesnie dobra i zla :P Dobra bo to onacza ze szaraczek co nam material przysyla nie robi nam na zlosc tylko rzeczywiscie z jego poziomu "to sie nie da" :PP

Zla bo krecenie wora odpowiednim osobom zeby "jednak sie dalo" bedzie troche utrudnione :P
  • Odpowiedz
Prosilismy zeby byla kolumna z numerem katalogowym ale powiedzieli ze sie nie da. NIe da sie zrobic dodatkowej kolumny w tym co SAP generuje.


@gorzki99: bo to towar z dostawy. Trzeba przesunąć go do kolejnej warstwy, czyli do Waszego magazynu i wówczas nadać mu wewnętrzny numer, który zazwyczaj pokrywa się z tym od dostawcy, na co wskazuje to, że widnieje on w katalogu. Dopiero wówczas drukuje się kolejną etykietę. Nie widać
  • Odpowiedz
  • 1
@przegryw_z_piwnicy: dzisas maryja Miras... Co ty do mnie mowisz? Ja elektryk jestem.
Zielonego pojecia nie mam jak to wyglada. Ja dostaje material z centrali w niemcowni. Ja chce tylko numer katalogowy tego co dostalem. Bo wtedy wiem co dostalem :))
  • Odpowiedz
  • 1
ale czekaj, po numerze np. B.xxxxx jesteś w stanie ustalić w katalogu, co to za towar? Dobrze rozumiem?


@przegryw_z_piwnicy: Dobre rozumiesz. Jak wklepiesz ten nr w SAP to Ci wyskakuje jakies okienko gdzie masz wszystkie dane na temat tego materialu.

Moze problem polega na tym ze centrala z niemiec uzywa SAP a my nie mamy do tego dostepu? :PPP Uzywamy sjakiegos NAV

Znaczy sie jest jeden komp z dostepem. I terz
  • Odpowiedz
Moze problem polega na tym ze centrala z niemiec uzywa SAP a my nie mamy do tego dostepu? :PPP Uzywamy sjakiegos NAV


@gorzki99: dobra, wszystko jasne xD

Praktycznie nie do ogarniecia przy tych ilosciach. latwiej chyba zrobic (skoro jest taka opcja) zeby ichni sap "wypluwal" ten numer skoro i tak go ma.


@gorzki99: najlepiej by było, żeby przy kodzie było napisane, co jest. Jak np. to "dummy" z Twojego raportu,
p.....y - >Moze problem polega na tym ze centrala z niemiec uzywa SAP a my nie mamy d...

źródło: gf-Epm7-1oLh-hnxY_nie-zyje-bob-budowniczy-aktor-podkladajacy-glos-mial-62-lata-664x442

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
Czytając o tym, jak to u Was jest rozwiązane, to mogę jedynie tak skomentować xD


@przegryw_z_piwnicy: No to powiem CI ze byles bardzo delikatny. Ja bym to duzo dosadniej skomentowal :PP

ale wtedy mniej więcej orientujesz się, co przyszło,


No wlasnie ze nie. Ja serio potrzebuje ten nr katalogowy. Opis moze byc ten sam (zreszta opisy to inna bajka - tak samo ujowa) a material bedzie inny. Lap przyklad:

Opis:
zacisk
  • Odpowiedz
@gorzki99: nie ma się co obrażać. Każdy sobie chce ułatwić pracę i to, co opisałem jest powszechną praktyką w dużych firmach. Ten opis ma jedynie charakter pomocniczy. Modelowo jest tak, że magazyn dostarcza komponenty innym, więc nie rozumiem, dlaczego Ty się martwisz. Zamawiasz zacisk na szynę miedzianą taką i taką i czekasz aż Ci doręczą. Jak Ci doręczą towar, to po tym numerze B.xxxxx sprawdzasz, czy to konkretnie ten towar. Zakładam
  • Odpowiedz
  • 0
@przegryw_z_piwnicy: Po pierwsze jak wpadles na pomysla ze ja sie obrazam? Serio pytam :PPP

I dalej:

To nie jest tak ze to magazyn nam cos dostarcza. Pracuje w polskiej filii duzej niemieckiej firmy z siedziba w niemczech. Skladam szafy (elektryczne a nie z ikei :P) I czasem bywa tak ze "centrala" przysyla nam material na poskladanie tych szaf.

Wynika to na przyklad z tego ze centrala ma czasem lepsze mozliwosci negocjacyjne
  • Odpowiedz
Opisy to zlo bo tworza je magazynierzy (bez urazy dla nich ale bardzo czesto nie wiedza jakie sa kluczowe informacje w opisie)


@gorzki99: o to chodziło. Napisałem, że nie ma się co obrażać, bo one mają charakter pomocniczy

To nie jest tak ze to magazyn nam cos dostarcza. Pracuje w polskiej filii duzej niemieckiej firmy z siedziba w niemczech. Skladam szafy (elektryczne a nie z ikei :P) I czasem bywa tak
  • Odpowiedz
  • 1
Ale Wy też chyba macie magazyn, co nie? Chyba że elektrycy sami rozładowują ciężarówki


@przegryw_z_piwnicy: No mamy. I ten magazyn przyjmuje to co przyszylo i wprowadza do NAV. Do NAV ja tez mam dostep i moge na biezaco sprawdzac co jest z materialem. Ale jesli magazyn nie wie co to jest to ja juz nie sprawdze :P

Bo to nie Twoje zadanie. Ty masz mieć dostarczone prawidłowe komponenty. Reszta Cię nie
  • Odpowiedz
@gorzki99: Jest możliwe, ale to nie są tanie rzeczy i pewnie przekalkulowali, że polaczki będą dopytywać o jakie nazwy katalogowe chodzi ( ͡° ʖ̯ ͡°). Ewentualnie po prostu poproście, by do tego dostarczali wam zwykły wyciąg z tabeli MAKT (material description) z polami technicznymi MATNR (owe B.xxxxx) i MAKTX (material description - short text
  • Odpowiedz
@gorzki99: Niemcy na pewno nie robią Wam na złość, bo dlaczego mieliby. Z tego co widzę to na wydruku jest już kolumna Herstellerteilenummer, która prawdopodobnie powinna zawierać numer materiału producenta, ale z jakiegoś powodu jest pusta. Bez zaglądania do kodu, ciężko powiedzieć dlaczego tak jest (być może jakiś bug, a może jest problem z danymi). W każdym razie bez wsparcia programisty się raczej nie obędzie.
  • Odpowiedz
@gorzki99


Tak to powinno dzialac w teorii. Niestety w praktyce dziala zupelnie inaczej. Przelozony mojego przelozonego wymaga odemnie kontroli "gdzie jest material". A skad do cholery ja mam wiedziec jak nie wiem jaki mi przyslano?


Znaczy sie wiem bo finalnie mam element w reku i moge odczytac nr katalogowy. Ale teraz wez sie kop z koniem ze to nie to co ja potrzebuje. Nie mam jak udowodnic ze ich nr B.xxx to
  • Odpowiedz
  • 0
@dreadingit: Miras ja jestem "z cinki w uszach" zeby az tak kombinowac. Ja sie chcialem tylko dowiedziec czy nas w uja robia, czy im sie nie chce, czy serio sie nie da. Wyszlo ze oni nie potrafia bo rozwiazanie to "grubsza sprawa". Teraz musze sie zastanowic jak to rozegrac.
  • Odpowiedz
@gorzki99

znalezc managera business analyst w glownej siedzibie i wyslac tej osobie maila ze w tym raporcie brakuje tej informacji i niech dziala - taka optymistyczna wersja ( ͡º ͜ʖ͡º) jak sie nie da bezposrednio to przez managerow we wlasnej firmie. z fartem
  • Odpowiedz