Wpis z mikrobloga

#kredyt2procent
Mam problem ze zrozumieniem formularza informacyjnego (ale wierzę, że jak zawsze ktoś się tutaj znajdzie żeby wytknąć błąd w rozumowaniu :D).
Chcę wziąć kredyt na 500k (nieruchomość 700, dodaję 200 własnego) i spłacić od razu po 10 latach jak dopłaty ustaną.
Początkowo myślałem, że w takim razie najlepiej jest brać najkrótszy okres kredytowania (15 lat), bo skoro rata największa, to i dopłata do raty powinna być największa...
Ale patrząc teraz na formularz informacyjny z PKO BP wygląda to wprost odwrotnie - im dłuższy okres kredytowania tym większa "suma dopłat" - czy ktoś może wytłumaczyć dlaczego? (albo wrzucić linka, sam też mogę doczytać)

I jeszcze drugie nieporozumienie dot. formularza ze screenshot'a - dlaczego w kolumnie dla 15 lat "całkowity kwota do zapłaty" jest mniejsza niż wysokość kredytu (500K)? Aż taki miły jest dla mnie bank, że pożyczając 500k muszę oddać tylko 483?
jasiex3 - #kredyt2procent 
Mam problem ze zrozumieniem formularza informacyjnego (ale...

źródło: Screenshot 2023-11-27 at 19.20.25

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@jasiex3 wysokość dopłat nie jest uzależniona od wysokości raty a od kwoty odsetek. Przy krótszym czasie spłacasz po prostu większe sumy kapitału, a to nie on podlega dopłatom.
  • Odpowiedz
@jasiex3 odsetki są naliczane od pozostałego kapitału do spłaty, a sama dopłata jest do części odsetkowej. Szybciej spłacasz kapitał - mniejsze odsetki. Krótszy okres kredytowania - mniejsze odsetki.
Porównaj sobie ratę 3 w tej tabeli, po karencji - przy 15 latach masz 2141.67zl dopłaty, przy 30 - też 2141.67zl (bo kapitał masz na start taki sam do spłaty) :)
A teraz zobacz, przy 15 latach spłacasz 1/180 kapitału miesięcznie, a przy 30
  • Odpowiedz
  • 0
@GOHAN: Dzięki! Widzieć, widziałem, ale doczytać, że to o część kapitałową chodzi, to mi nigdy przez myśl nie przeszło x)
To teraz trzeba policzyć, czy nie lepiej będzie złożyć kolejny wniosek do mBanku z okresem 30 lat niż brać ten z PKO BP na 20 lat...
(bo chyba, żeby zmienić okres kredytowania, to trzeba na oddzielnym wniosku, nie da się już raz wydanej decyzji re-konfigurować, dobrze myślę?)
  • Odpowiedz
Ale patrząc teraz na formularz informacyjny z PKO BP wygląda to wprost odwrotnie - im dłuższy okres kredytowania tym większa "suma dopłat" - czy ktoś może wytłumaczyć dlaczego? (albo wrzucić linka, sam też mogę doczytać)


@jasiex3: Dopłaty są naliczane na podstawie aktualnego salda kapitału. Przy kredycie z dłuższym okresem kredytowania będą większe, bo kapitał spłacany jest wolniej. Dopłaty nie stanowią jednak Twojego zysku.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: Fiu, dzięki za potwierdzenie, bo faktycznie już się zamotałem.
Sprawdzając - spłacając po 10-ciu latach pozostałą część kapitału, dla okresu kredytowania 15 lat wyszedł mimo wszystko niższy koszt całkowity niż dla 30 lat ???? Więc (chyba) nie zamoczyłem wybierając te 15 lat zamiast 30.
  • Odpowiedz
Sprawdzając - spłacając po 10-ciu latach pozostałą część kapitału, dla okresu kredytowania 15 lat wyszedł mimo wszystko niższy koszt całkowity niż dla 30 lat ???? Więc (chyba) nie zamoczyłem wybierając te 15 lat zamiast 30.


@jasiex3: Odsetki są naliczane na bieżąco, na podstawie aktualnego salda kapitału. Oznacza to, że kredyt na krótszy okres będzie miał mniejszą sumę odsetek (bo kapitał spada szybciej) niż kredyt na dłuższy okres. Jednocześnie nadpłacanie raz w
  • Odpowiedz