Wpis z mikrobloga

#remontujzwykopem Mam do płyty indukcyjnej doprowadzony przewód 5 x 2,5 mm. Elektryk zaleca wymianę na 4 mm, m. in. z uwagi na jego długość od rozdzielnicy. Długość to szacunkowo 17-18 m. Ma to uzasadnienie? I tak będziemy bruzdować z rozdzielnicy do kuchni żeby dołożyć obwodów.
  • 16
@roonie: zakładając, że masz płyt zasilaną z dwóch faz to styknie 5x2,5.

z drugiej strony skoro i tak dokładasz obwody, to te istniejące 5x2,5 możesz wykorzystać i puścić nim jeden obwód (albo nawet dwa, bo 2x2 + rozdzielić w kuchni ochronny, ale to takie trochę kombinowanie) i puścić ten 5x4mm do indukcji
@Bad_Wolf większość płyt ma ograniczenie i nie da się puścić 4 pól na pełną moc. A też podają 7400W :p choć technicznie brak możliwości uruchomienia na takiej mocy
indukcja będzie na 230? Czy na 400?


@Wykop24h: a są w ogóle indukcje na 400V? Bp mam wrażenie, że takie nie istnieją, jest tylko powielane przez sklepy w ich opisach idiotyczne uproszczenie, że 3F = 400V bo to je siła, panie.

@roonie jak wyżej piszą, jeśli zasilanie z dwóch faz, to 5x2.5mm2 wystarczy.
@Bad_Wolf: @Jarek_P A nie chodzi właśnie o to że przy zasilaniu dwufazowym napięcie międzyfazowe wynosi właśnie 400V?

Wracam do sedna - wszędzie piszą że 5x 2,5 jest w porządku, ale nie do jakiej długości tego przyłącza. Znalazłem jakiś wzór z którego wynikało że przy 18 metrach i 8kW spadek wyniesie ~0,88%.
nie chodzi właśnie o to że przy zasilaniu dwufazowym napięcie międzyfazowe wynosi właśnie 400V?


@roonie: napięcie tyle wynosi, tyle że indukcja teoretycznie to nawet na jednej fazie poleci jak będzie odpowiednia wydajność ¯\(ツ)/¯

Są indukcje na 400V ale są to duże indukcje z więcej niż 4 polami grzewczymi, zazwyczaj z wymiarami też odbiegającymi od standardu 60x60¯\(ツ)/¯

@Jarek_P
nie chodzi właśnie o to że przy zasilaniu dwufazowym napięcie międzyfazowe wynosi właśnie 400V?


@roonie: międzyfazowe - tak. Sęk w tym, że te płyty nie korzystają z międzyfazowego.
18m to nie jest dużo. 3,7kW na fazę to jest normalne max obciążenie w domowej instalacji, której przecież też nie ciągniesz przewodem 4^2

Są indukcje na 400V ale są to duże indukcje


@Bad_Wolf: proszę o przykład, bo nigdy nie spotkałem.