Wpis z mikrobloga

Jak zrealizować oświetlenie w pokoju na lampkę nocną/podłogową (kontakt i smartgniazdko, zwykła żarówka) oraz oświetlenie sufitowe (włącznik w ścianie) , aby:
- zostawić fizyczny włącznik (lub jego odpowiednik) i włączał on główne światło lub wyłączał wszystkie światła w pokoju
- jednocześnie mieć możliwość ściemniania jego żarówki apką/przyciskiem z pokrętłem smart z "pilota"

Najprostsze wydaje mi się podłączenie do głównej lampy żarówki smart wifi/zigbee i na stałe mieć ją włączoną i zamontować zamiast włącznika przycisk zigbee (prosty włącz/wyłącz), a reszte oprogramować.
Myślałem o takiej kostce typu sonoff (https://allegro.pl/oferta/sonoff-zbmini-wlacznik-przekaznik-dopuszkowy-zigbee-1-kanalowy-ewelink-10632013495#) do puszki pod włącznikiem, ale chyba działa tylko włącz-wyłącz i przy stanie wyłączonym nie ma opcji na dodatkowe sterowanie np. ściemnianiem żarówki?

I pytanie dodatkowe - czy jakieś aplikacje poza serwerem HA umożliwiają "sparowanie" budzika w telefonie (Android) ze scenami? Np. włączenie delikatnego światła po budziku.
#smarthome
  • 6
@Ar_0: Dzięki, a wiesz może czy można mieszać np. apkę Smart Life / Tuya + Google Home? W zasadzie Google Home potrzebuję tylko do tego budziko-światła :)
W międzyczasie pooglądałem filmiki na yt i faktycznie niezależnie od stanu wyłącznika głównego, da się nadal włączać/wyłączać światło. Ale zakładam, że do ściemniania musiałbym użyć ściemniacza + specjalnej żarówki LED, bo na zero/jedynkowym żarówka WIFI się zwyczajnie rozłączy. No nic, ściemnianie sobie zostawię na
Dzięki, a wiesz może czy można mieszać np. apkę Smart Life / Tuya + Google Home? W zasadzie Google Home potrzebuję tylko do tego budziko-światła :)


@macabrankov: Można, u mnie wszystko chodzi na Tuya (zigbee) i jest sparowane z Google Home :). Gdzieś to się parowało w Google Home. Miałeś do wyboru multum serwisów, w tym właśnie Tuya. Wtedy Google Home pobiera wszystkie sparowane urządzenia z Tuya i można je obsługiwać