Wpis z mikrobloga

@Asarhaddon: to usługodawca nie dostarczył Ci routera? dziwne, internet mam od 20 lat. nigdy nie musiałem kupować routera, czy czegokolwiek. Zawsze usługodawca dostarczał.
@Asarhaddon: W sensie, hasło na routerze możesz zmienić też na tym od operatora, chyba że teraz tak bardzo je ograniczają że tego nie można zrobić. Na FunBoxie mogłem to spokojnie zrobić. Standardowe na nalepce, w interfejsie webowym opcja zmiana hasła i gitara.

I to nie tyle kwestia że "nikt nie widzi co robisz" bo operator nawet na własnym sprzęcie będzie to widzieć, tylko kwestia taka że jak masz login i hasło
@Asarhaddon: a na ich routerze nie możesz?
Przecież masz wszelakie ustawienia, zmiany haseł, zarówno do routera jak i do sieci wifi, białe listy, czarne listy, zakresy, kanały. to wszystko można sobie ustawiać.
@supra107: dzięki. Tak, zgadza się, dostawca nie pozwala na zmianę hasła, poza tym usługa jest tańsza, jeśli tylko kabel dociągają, a ja załatwiam swój router. A co myślisz o takim: TP-LINK Archer AX73? Warto płacić dwa razy więcej niż za ax53?
@Asarhaddon: A znasz konfigurację operatora? Bo to nie jest takie hop siup że sobie przepniesz router i heja wszystko hula. Przynajmniej nie u każdego.

Na przykład u Orange'a potrzebujesz login i hasło PPPoE oraz ustawienie VLANu 35 na port WAN, inaczej nie będziesz miał połączenia z Internetem. Ale gdyby nie to że bardziej kumaci ludzie w tym pogrzebali to nikt by tego nie wiedział.
@supra107 no nie znam... Będzie to światłowód ze spółdzielni mieszkaniowej, ale jak dziś się zorientowałem, to terminal ma tylko wyjście na kabel światłowodowy i jest pociągniety po zwykłym kablu, a powiedzieli mi, żebym kupił router eternetowy...
@Asarhaddon: No to nie wiem, może gdzieś w spółdzielni jest ktoś bardziej kumaty kto może Ci poprawnie doradzić. Ktoś kto ma do czynienia z tym jak jest tam rozdzielony Internet i wie jak jest skonfigurowany, bo tak to tylko będzie wróżenie z fusów na Wykopie. Są różne sposoby rozdzielenia, różni operatorzy mają swoje własne konfiguracje, także ten. ¯\_(ツ)_/¯