Wpis z mikrobloga

Równo 51 lat temu, 11 grudnia 1972 roku, odbyło się ostatnie do tej pory lądowanie ludzi na Księżycu. Dwuosobowa załoga w składzie E. Cernan i H. Schmitt wylądowała modułem księżycowym Challenger w dolinie Taurus–Littrow. Ich pobyt na Srebrnym Globie trwał trochę ponad 3 dni.

Co ciekawe, załoga Apollo 17 miała początkowo wyglądać inaczej. W 1970 roku, gdy członkowie tej misji byli już znani, gruchnęła wiadomość, że Apollo 18 zostanie anulowane. Problem był taki, że z tamtą misją miał po raz pierwszy na Księżyc polecieć prawdziwy naukowiec.

Całe środowisko naukowe zaczęło wtedy nalegać, by geologa Harrison H. Schmitt przenieść z Apollo 18 do Apollo 17. Tak się też stało i w efekcie Schmitt zastąpił w składzie Apollo 17 pilota Joe Engle, który to musiał ustąpić miejsca naukowcowi.

Unikalnym celem Apollo 17 było poszukiwanie dowodów na relatywnie świeżą aktywność wulkaniczną na Księżycu. Przy szkoleniu tej załogi położono więc szczególny nacisk na trening z zakresu geologii. Podczas misji odkryto pomarańczowe ślady lawy, ale starsze niż oczekiwano.

Przed opuszczeniem Księżyca, załoga lądownika Challenger pozostawiła plakietkę z napisem: “Tu ludzie zakończyli pierwszą fazę eksploracji Księżyca, grudzień, A.D. 1972. Oby duch pokoju, w którym tutaj przybyliśmy, znalazł odzwierciedlenie w życiu całego rodzaju ludzkiego”.

Zapraszam do śledzenia: #kosmogadka

Możesz nas też obserwować na Twitterze/X

---
#historia #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii #nasa #apollo #ksiezyc #ciekawostki #zainteresowania #technologia #badania #usa #geologia
elektryk91 - Równo 51 lat temu, 11 grudnia 1972 roku, odbyło się ostatnie do tej pory...

źródło: Eugene_Cernan_at_the_LM,_Apollo_17

Pobierz
  • 131
  • Odpowiedz
@elektryk91 czy ktoś może logicznie wyjaśnić dlaczego do tej pory nikt nie powtórzył ładowania na księżycu i nie dostarczył jakichś fajniejszych i ciekawszych danych/zdjęć/filmików z księżyca?
  • Odpowiedz
A ten pojazd na kółkach to jak tam zmieścili + kilku ludzi.


@MWittmann: kurna, sprawdź se, jeśli tylko się choć odrobinę postarasz, znajdziesz nawet zdjęcie przedstawiające łazik w trakcie montażu do lądownika. Serio, nie będę tego robił za ciebie.

Ta śmieszna plandeka niczym folia aluminiowa plus cienkie nogi lądownika, które nie złamały się przy samym wylądowaniu, a gdzie kraterek pod lądownikiem?


@MWittmann: jak pisałem: zadaj sobie trud, poczytaj. Po co
  • Odpowiedz
@czteroch: bo nigdy tam nie byli koszta kosztami ale jakby naprawdę byli jakiś prezydent usa na bank wykorzystywał by misje na księżyc albo marsa żeby nabić więcej głosów i lepiej wpisać się w historie
  • Odpowiedz
czy ktoś może logicznie wyjaśnić dlaczego do tej pory nikt nie powtórzył ładowania na księżycu


@janusz507: bo wtedy miało to uzasadnienie wyłącznie polityczne. Udało się, byli pierwsi i przez całe dziesięciolecia nie było sensu pakować w to ponownie tak ogromnej kasy i ponosić tak wielkiego ryzyka. Oni wtedy wylądowali (Apollo 11) w zasadzie cudem, cudem było też to, że na siedem misji tylko jedna się nie udała, ryzykowali tak wiele i
  • Odpowiedz
@mamabijeatataniezyje: W Apollo nie mieli nawet zasłonki a zdarzyło się nawet w którejś misji że gówno latało w nieważkosci co zostało uwiecznione w transkrypcji z komunikacji xD

"Oh — who did it?" commander Tom Stafford suddenly asked, six days into the mission, as the crew discussed preparations for leaving the moon's orbit.


"Who did what?" inquired command module pilot John Young.


"Where did that come from?" interjected lunar module pilot Eugene
  • Odpowiedz
A ten pojazd na kółkach to jak tam zmieścili +


@MWittmann: Powiedz mi szczerze, ile razy w życiu poszperałeś, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie? Bo naprawdę nie jest problemem odnaleźć dokładne schematy przebiegu każdej misji Apollo, w tym sposobu transportu pojazdu księżycowego

. Ta śmieszna plandeka niczym folia aluminiowa


@MWittmann: Dowiedz się najpierw jaki był cel instalowania tej "plandeki". Ile razy w życiu do tego dociekałeś?

cienkie nogi lądownika,
Rancor - >A ten pojazd na kółkach to jak tam zmieścili +

@MWittmann: Powiedz mi szcz...

źródło: isro-chandrayaan2s-photos-of-apollo-11-12-landing-sites-v0-jrt5up0a9plb1

Pobierz
  • Odpowiedz