Wpis z mikrobloga

W kwestii wolnej woli uważam, że:

  • Człowiek nie ma wolnej woli 27.0% (10)
  • 90% wyborów człowieka jest zdeterminowana 10.8% (4)
  • 80% wyborów człowieka jest zdeterminowana 0% (0)
  • 70% wyborów człowieka jest zdeterminowana 5.4% (2)
  • 60% wyborów człowieka jest zdeterminowana 2.7% (1)
  • 50% wyborów człowieka jest zdeterminowana 10.8% (4)
  • 40% wyborów człowieka jest zdeterminowana 0% (0)
  • 30% wyborów człowieka jest zdeterminowana 2.7% (1)
  • 20% wyborów człowieka jest zdeterminowana 5.4% (2)
  • Człowiek ma całkowicie wolną wolę 35.1% (13)

Oddanych głosów: 37

  • 11
@Ytarka:

Nawet będąc pod szantażem, wciąż decyzja należy do nas xd


Wydaje mi się to logicznie sprzeczne. Jeżeli musisz coś zrobić i nie masz innego wyjścia to nie ma wtedy miejsca na żadną decyzję. Jesteś tylko jak maszyna, komputer, który wykonuje polecenia zawarte w kodzie. Jedyna różnica, że ten komputer jest zarazem obserwatorem.
@haloczymnieslychac:
Skłaniałbym się do tego, że procent naszej wolnej woli jest zależy (przynajmniej pozornie) od poziomu świadomości.
Dobrze to obrazuje uzależnienie. Osoba w skrajnym uzależnieniu jest pozornie niemal pozbawiona wolnej woli w zakresie kontroli zachowań będących przedmiotem jej nałogu. Wraz ze wzrostem świadomości zyskujemy większą wolność wyboru naszych działań.

Jednocześnie wolną wolę mamy cały czas, bo to co nazywamy "wzrostem poziomu świadomości" to nie jest zyskanie jakichś, nowych "super mocy", lecz
@mindrape zawsze masz wyjście. Nie wchodząc w kwestie „dobra i zła”, bo to zawsze będzie subiektywne dla konkretnej jednostki, to nawet jeśli staniesz przed wyborem „zjedz jabłko, a twoja rodzina przeżyje. Jeśli go nie zjesz, umrze”, Ty wybierasz, czy jabłko zjesz. Mogłeś nie zjeść jabłka. Ktoś inny mógłby wybrać inaczej, bo załóżmy, jego rodziną byłby jedynie znęcający się nad nim ojciec. To niezbyt intuicyjne, ale uważam, że pozbawiając te teorie wszelkich emocji,
@Ytarka:

Napisałaś:

ilekolwiek % wyborów człowieka byłaby zdeterminowana, wciąż to my sami, ostatecznie podejmujemy decyzję


Teraz piszesz, że mam wybór i mogę postąpić inaczej. Jednak przecież jeśli zakładamy, że 100% wyborów człowieka jest zdeterminowanych, to właśnie nie ma najmniejszej możliwości postąpić inaczej. Jest wtedy tylko jedna możliwa droga, a wszelka możliwość wyboru to iluzja.
Znęcający się ojciec, czy kochająca rodzina są również całkowicie zdeterminowane i przy takich założeniach, wynikająca z nich
@mindrape to, że wybory bywają zdeterminowane, oznacza tylko, że wpływ na podejmowane decyzje mają czynniki zewnętrzne, a nie, że z zasady, tego wyboru nie posiadasz.
@Ytarka: Jak dla mnie to o czym piszesz to zdeterminowanie pewnych okoliczności (danych wejściowych), co jest oczywistym faktem. Jednak 100% zdeterminowanych wyborów = brak wyboru = brak wolnej woli. To tak jakby stwierdzić, że program komputerowy może zrobić coś, czego nie miał zapisanego w kodzie.