Wpis z mikrobloga

@airflame: kupujesz zaciskarke i końcówki rj45 i robisz samemu, standard kolorów jest na necie (kolejność). Tester też grosze kosztuje
  • Odpowiedz
@airflame: odpowiadam jako człowiek urodzony z poważnie uszkodzoną motoryką małą: trudne nie jest. Upierdliwe i miejscami frustrujące, owszem. Ale i satysfakcja z nauczenia się czegoś nowego zdecydowanie jest. Więc jeśli nie odstrasza cię koszt zaciskarki (styknie nawet najprostsza) i ew. testera to polecam.
  • Odpowiedz
@airflame: Zaciskanie RJtek przerabia się w technikum informatycznym, także oczywiście że można. Sam tą wiedzę z technikum zastosowałem w domu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@supra107: Ale jakie ma znaczenie standard A czy B? Czy chodzi Ci o to czemu używa się takiego standardu, a nie zaciska się w losowy sposób? Jeśli to drugie to chodzi o to, że żyły są poprowadzone w specjalny sposób po to, aby nie było żadnych niechcianych zakłóceń czy szumów - jedna żyła może oddziaływać na inne, tak w skrócie.
  • Odpowiedz
@ToNieBylWiatr: Chodzi mi o to że mówienie o jedynym poprawnym standardzie T568 w przypadku patch cordów nie ma sensu, a mnie krew zalewa jak mity o jedynym słusznym standardzie są dalej powielane.

Zakłócenia eliminowane są przez skręcone pary, twisted pair, skrętka. Układ pinów we wtyczce nie ma na to większego wpływu.

Różnica pomiędzy T568A a T568B też nie ma wpływu na zakłócenia. Zamieniane miejscami są dwie pary,
  • Odpowiedz
@supra107: 568A stosowany jest w Europie.
Dlatego najbezpieczniej, rozbudowując sieć, pozostać przy tym standardzie. Od podstaw generalnie można sobie iść zarówno w standard A lub B. Podobnie jak w gniazdach elektrycznych.

Co do krosowania - od dawna już urządzenia sieciowe mają funkcję automdx.

Z ciekawości zapytam - zawodowo się sieciami zajmujesz?
  • Odpowiedz
Z ciekawości zapytam - zawodowo się sieciami zajmujesz?


@niedopieczonyniepodatnynalek: Nie, nie zajmuję się. Co nie zmienia faktu że nie ma żadnego standardu co do tego który wariant powinno się stosować. Jest tylko preferencja.

I nie trzeba być seniorem z 10-letnim doświadczeniem w branży żeby to wiedzieć. Śmiałbym twierdzić że taki staż powoduje właśnie że człowiek nie zdaje sobie z tego sprawy bo przez 10 lat tłukł jedną formułkę i zapomniał w
  • Odpowiedz
@supra107: pozwolę sobie na drobną złośliwość - to dobrze, że się nie zajmujesz, bo mógłbyś sobie krzywdę finansową poważną uczynić z takim chłopskorozumbym podejściem do tematu.

Przy każdej sytuacji gdzie jakaś firma korzysta z B trzeba im wszystko przerabiać na A i wstrzymywać ich pracę?


Właśnie po to projektując instalacje określa się w jakiej normie wykonane są przewody.

O czymś takim jak prawo budowlane czy polska norma słyszałeś? Lub warunki techniczne?
  • Odpowiedz