Wpis z mikrobloga

Miruny od kilku dni mam problem przy paleniu w kominku. Kominek jest w salonie na parterze. Na piętrze rura spalinowa z kominka leci przez kanał w którym ogrzewa powietrze, które jest rozprowadzane na pokoje. No i od kilku dni w tych pokojach czuć zapach wędzonki. Jaki może być powód? Nieszczelność? Podobno zawilgocona rura może dawać taki efekt.

#kominek #budownictwo #wentylacja
  • 13
  • Odpowiedz
@L3stko: wg mnie jest zbyt mały dopływ tlenu. Zbyt bardzo uszczelniłeś dopływ powietrza do salonu. Uchyl na chwilę jakiś otwór i zobaczysz czy jest zmiana.
Pomijam kwestie bezpieczeństwa bo jeśli mam rację to takie środowisko jest zabójcze dla domowników
  • Odpowiedz
@L3stko: no tak, ale tu chodzi o to że powietrze z salonu jest zaciągane do kanału rozprowadzającego. Nie widać tego ale masz cofkę do salonu i spaliny są zaciągane do wentylacji.
Inna opcja to rozszelniony układ spalinowy
Rozszczelnij delikatnie okno albo uchyl drzwi i zrób test czy się coś zmieni
  • Odpowiedz
  • 0
@2xpapanalepiku: nie, do kanału rozprowadzającego jest zaciągane powietrze z sypialni. Na piętrze są trzy pokoje. Z największego zaciągane jest powietrze które po ogrzaniu leci na dwa pozostałe pokoje.

P.S. Do sypialni powietrze jest ogrzewane w obudowie kominka i podawane przez strop. Te powietrze nie śmierdzi.
  • Odpowiedz
Podobno zawilgocona rura może dawać taki efekt.


@L3stko: jeśli masz rury stalowe i palisz niedostatecznie wysuszonym drewnem to możliwe że ci ta smoła cieknąc po rurze wypływa na zewnętrzną stronę (bo w dymowych kanałach kielichy są zakładane do góry nogami zazwyczaj) i potem wyparowuje sobie i śmierdzi w pokojach. Nawet jak palisz wysuszonym a nie masz na górze rury ocieplonej to może tak się skraplać tym bardziej że akurat przyszły mrozy.
  • Odpowiedz