Wpis z mikrobloga

3247 - 1 = 3246

Elżbieta Cherezińska

"Legion"

Kiedy czytałem pierwsze słowa książki, byłem ignorantem historycznym. Co prawda wiedziałem, że w czasie II wojny światowej na terenie okupowanej Polski działała Armia Krajowa, Armia Ludowa, a z kilku znalezisk na Wykopie dowiedziałem się też paru rzeczy o Narodowych Siłach Zbrojnych. Książka pani Cherezińskiej wygnała moją ignorancję precz. W sposób ciekawy, bez nadmiernego zagłębiania się w szczegóły pokazała genezę powstania NSZ, Związku Jaszczurczego, ich perypetie związane z połączeniem z AK i ogólnie walkę z okupantem. A w zasadzie dwoma.

Akcja toczy się w kilku miejscach. Część warszawska przypomina nieco scenerią "Czas Honoru", część mająca miejsce na wschód od stolicy - głównie lasy, gdzie działa partyzantka - nie przywodzi mi na myśl niczego, co bym znał. Bohaterowie książki są bardzo wyraziści. Jest kilka wątków miłosnych, jednak dominuje opis walk z Niemcami i Sowietami i ich poplecznikami. Pojawiają się odniesienia do propagandy, jaką stosował aparat komunistyczny, aby zdewaluować osiągnięcia partyzantki.

Czytając "Legion" praktycznie przez cały czas miałem wrażenie, że przewracam kartki książki przygodowej - opisy niektórych akcji brzmią co najmniej nieprawdopodobnie. Z tego też względu przeżyłem niemały szok, gdy będąc mniej więcej w 2/3 lektury postanowiłem poszukać kilku głównych bohaterów w Wikipedii. Tak: książka jest ściśle oparta na faktach! A co najlepsze: opisuje historię sukcesu Brygady Świętokrzyskiej. Jest to o tyle cenne, o ile zwykle trafiamy na opisy martyrologii bohaterów Podziemia. A tutaj mamy ludzi, którzy odnieśli sukces. Przeżyli wojnę. Wydostali się z kraju okupywanego przez Niemcy, potem przez ZSRS. Wprawdzie nie udało im się wrócić do wolnej ojczyzny, ale uszli cało przed wrogami i wiedli spokojne życie z dala od prześladowań, jakie dotknęły tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny, ale po "niewłaściwej" stronie.

Książkę mocno polecam, zwłaszcza zainteresowanym tematyką #iiwojnaswiatowa #zolnierzewykleci #nsz #zwiazekjaszczurczy #konspiracja

#bookmeter