Wpis z mikrobloga

Czy ktoś mi wyjaśni na jakiej podstawie Bodnar / Tusk NIE łamie prawa?

"Prokuratora Krajowego (...) powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą."
Art. 14.Prawo o prokuraturze.

Tymczasem:

W dniu 12 stycznia 2024 roku Prokurator Generalny Pan prof. Adam Bodnar w czasie spotkania z Prokuratorem Krajowym Panem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej w dniu 16 lutego 2022 przez poprzedniego Prokuratora Generalnego Pana Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych. Zastosowano bowiem przepis ustawy, który już nie obowiązywał.

O jakie naruszenia obowiązujących przepisów chodzi?
Jaki przepis ustawy już nie obowiązywał? Co Bodnar miał na myśli?
Where transparentność?

#polityka #sejm #tusk #prawo
Wynoszony - Czy ktoś mi wyjaśni na jakiej podstawie Bodnar / Tusk NIE łamie prawa?

"...

źródło: Screenshot 2024-01-12 at 21.32.54

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@Wynoszony: Nie łamie, bo to wyższa konieczność, a po drugie oni najpierw działają, a potem szukają podstaw prawnych.

to pewnie Sąd oceni ostatecznie


@zapomnialemhaslo: Najlepiej jakby jakaś zaprzyjaźniona justytutka rozstrzygała. Oczywiście apolitycznie! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Mintaa: gdyby PiS miał ekspertów to by go powołali skutecznie. Ale PiS nie zatrudniał ekspertów, bo nikt z IQ większym od rozwielitki nie chciał brać udziału w ich bezprawnych działaniach. Dzięki temu teraz każda decyzje da się podważyć wyciągając istniejące przepisy. Bo PiS ich nie przestrzegał
  • Odpowiedz
@Tamerlan: Przeczytałem całość i sądzę, że Zimmermann żarty sobie robi. Ustawa cały czas widnieje jako obowiązująca https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/przepisy-wprowadzajace-ustawe-prawo-o-prokuraturze-18281418/art-47 i nie ma tam nic napisane, że jest ograniczona czasowo. A jakby miało być ograniczone czasowo, to musi być explicite napisane, że jest ograniczone czasowo. Co więcej nikt nie kwestionował tej ustawy przez tyle czasu i była stosowana jak ustrojowa, a nie incydentalna. Jego linia się opiera na tym, że służyło to przebudowie prokuratury,
  • Odpowiedz
nie ma tam nic napisane, że jest ograniczona czasowo


@JKS_PL: ależ jest. Są tam przepisy, które same przewidują swoją użyteczność na maks 60 dni po wejściu w życie. Przecież one już nie obowiązują, bo nie można ich zastosować.

@JKS_PL co więcej mamy dwie ustawy obowiązujące: ustawę wprowadzającą i ustawę o prokuraturze. Dwie ustawy, obie przewidujące inną procedurę powrotu ze stanu spoczynku ( ͡º ͜ʖ͡º)? Racjonalny ustawodawca
  • Odpowiedz
@JKS_PL: Poza tym masz opinie 3 niezależnych konstytucjonalistów na stronie ministerstwa. Możesz sobie poczytać.

Całą sytuacja jest tylko dowodem na jakość legislacji poprzedniego rządu i "fachowość" ministra o ksywie zero.
  • Odpowiedz
@Blaskun: i jeszcze to jest zajebiste "Wszelkie decyzje władcze jakie zostały podjęte przez Pana prokuratora Dariusza Barskiego od dnia 18 marca 2022 roku do dnia 11 stycznia 2024 roku pozostają w mocy w tym zakresie, w jakim prokurator Dariusz Barski działał na podstawie upoważnienia i w imieniu Prokuratura Generalnego. Natomiast w przypadku samodzielnych rozstrzygnięć podejmowanych przez Prokuratora Krajowego wszelkie kwestie w tym zakresie będą przedmiotem szczegółowej analizy i w zależności od
  • Odpowiedz
a czytałeś tą ustawę? z Twojej wypowiedzi wynika, że nie. Masz tam wprost napisane o zmianach strukturalnych prokuratury (one już się odbyły), a potem o tym, że w celu obsadzenia nowych jednostek można przywrócić prokuratora ze stanu spoczynku w określonym terminie (30 albo 60 dni) od wejścia ustawy w życie.


@Tamerlan: Teraz przeczytałem tę ustawę, nie ma czegoś takiego napisane, to są tylko domysły. Jest napisane, że PG ma skompletować prokuraturę
  • Odpowiedz
skompletować prokuraturę w przeciągu 60 dni, ale nie ma explicite napisane, że można przywrócić ze stanu spoczynku tylko w przeciągu 60 dni.


@JKS_PL: dokładnie to jest napisane :) określa maksymalny czas na skorzystanie z uprawnień. To co uprawiasz to wykładnia contra legem.

Ten nie jest


@JKS_PL: o wykładni systemowej nie słyszałeś nigdy, prawda? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@JKS_PL: a poza tym jaki jest sens tworzyć uprzywilejowaną kastę prokuratorów, których można przywrócić ze stanu spoczynku w specjalnej procedurze, której nie ma potrzeby już stosować, bo skompletowaliśmy PK, skoro mamy procedurę ogólną przywracania prokuratorów ze stanu spoczynku?

Ustawa wprowadzająca przepisy ewidentnie ma charakter uzupełniający i wtórny do prawa o prokuraturze, bo jak sam wskazałeś, ma przepisy punktowe. Czyli sama limituje swoje zastosowanie na rzecz drugiej ustawy wprowadzanej.

I tak jak
  • Odpowiedz
@Tamerlan:

@JKS_PL: o wykładni systemowej nie słyszałeś nigdy, prawda? ( ͡º ͜ʖ͡º)


To zapraszam, skoro nie słyszałem, to opowiedz na innych przykładach, jak kontekst wprowadzał ramy czasowe do przepisów, w których termin nie był explicite podany.

Dlaczego inne artykuły w tejże samej ustawie nie mają ram czasowych, a ten artykuł akurat ma, mimo że nic nie jest napisane?
  • Odpowiedz