Wpis z mikrobloga

Wiedzieliście, że Polskie Radio ma usługę pozwalającą na słuchanie programów dzwoniąc na numer telefonu?

22 645 91 00 - Jedynka
22 645 92 00 - Dwójka
22 645 93 00 - Trójka
22 645 94 00 - Polskie Radio 24

Opłata jak za połączenie na numer stacjonarny więc w dzisiejszych czasach bezpłatnie. Po co to komu? Kto to widział?

BTW. W jakim celu w dzisiejszych czasach nadal nadawany jest PR1 na falach długich 225kHz. Pożera to sporo energii elektrycznej bo sam nadajnik to 1MW a jedynym odbiornikiem jaki większość obywateli posiada to ten w samochodzie. Na marginesie u mnie zakłócany przez chyba układ wtryskowy, bo zakłócenia pojawiają się po naciśnięciu gazu.

https://malopolskie-media.info/fm-news/1119-zadzwon-i-posluchaj-stacji-polskiego-radia-przez-telefon.html

#heheszki #radio #czaswolny #polska #hifi #audio
#ciekawostki
  • 58
  • Odpowiedz
  • 0
@19ludwik91: @pomaranczowyogorek @Pangia

225khz jest nadawany z charakterystyka kierunkowa i mocniej nadaje w kierunku północy zachód i południowy wschód

Na Białorusi nie wiem na ile mają blokowany internet ale poza tym krajem meczyc sluch trzaskami(szczególnie w miescie)? Kiedy za grosze można mieć radio internetowe, które działa identycznie jak zwykle?

Przed era elektroniki impulsowej, sieci komórkowych na odbiornikach lampowych ale też tranzystorowych i przy starym silnym nadajniku w Gąbinie odbiór byl nieporównywalnie
  • Odpowiedz
@cotozazycie:

BTW. W jakim celu w dzisiejszych czasach nadal nadawany jest PR1 na falach długich 225kHz. Pożera to sporo energii elektrycznej bo sam nadajnik to 1MW


Oprócz słyszalnej "na pierwszy rzut ucha" transmisji radiowej Jedynki Polskiego Radia na tej częstotliwości nadawane są również różne inne sygnały o przeznaczeniu bardziej technicznym - od sygnału czasu (Projekt e-Czas, czyli poski projekt nadawania sygnału czasu, niezależny od zagranicznych systemów pokroju DCF77 czy też GPS,
  • Odpowiedz
Radio AM a samochody elektryczne


Jako ciekawostkę powiem, że w Stanach Zjednoczonych obecnie toczy się dyskusja w temacie tego, czy w samochodach powinny być nadal montowane odbiorniki fal średnich (zakresu tam zwanego "AM"). W skrócie - w USA fale średnie są o wiele popularniejsze niż w Polsce. W przeciwieństwie do Polski - pomijając naszą krajową sieć "Twoje Radio AM" - nadal nadawane są tam stacje radiowe na dużą skalę. Jednak niektórzy producenci
  • Odpowiedz
Jakby nie katastrofa nadajnika w Konstantynowie odbior PR1 na falach długich byłby jeszcze lepszy.


@cotozazycie: W 1988 roku mój ojciec był w Syrii i słuchał tam polskiego radia z tego nadajnika.
  • Odpowiedz
@cotozazycie odbiór tego to tylko dla sportu, dla zabawy - jeśli chodzi o jakość odbioru to masz racjeradio internetowe będzie lepiej działać.
Radio jednak to infrastruktura krytyczna a taki nadajnik może się przydać w warunkach krytycznych. Nie mówię żeby codziennie to odbierać - ale warto wiedzieć że taki nadajnik istnieje.
  • Odpowiedz
@cotozazycie ja sobie słuchałem pr1 na długich jak wyjeżdżałem z Kraju, lepsze to od Niemieckiego bełkotu :D Wiadomo, teraz sobie można puścić cokolwiek z internetu
  • Odpowiedz
rozproszoną sieć nadajników wydaje się ciężej zlikwidować


@cotozazycie: masz 420 amatorskich przemienników krótkofalarskich o zasięgu 50-200+km i 15k osób w Polsce z amatorską licencją radiową, radiostacjami różnej mocy. Nie ma możliwości dziś żeby zlikwidować łączność ;)
  • Odpowiedz