Wpis z mikrobloga

Czołem!
Przez 3 dni mam jeszcze "rezerwację" działki. Skłaniamy się z żoną do decyzji, że wydamy oszczędności życia na te 11,5 ara ziemi i jest to miejsce, w którym chcemy się władować w #budowadomu.
Zastanawiam się, czy jest coś, co możemy jeszcze zweryfikować przed zakupem? Patrzyliśmy oczywiście w MPZP, czy księgi wieczyste. Działka nie ma dostępu do kanalizacji, więc w grę wchodzi przydomowa oczyszczalnia - z każdej strony są domy, które takową posiadają, a właściciele sobie chwalą ich działanie. Z racji, że wszystkie działki wokół są zabudowane i nikt nie miał problemów z gruntem, odpuściliśmy badania geotechniczne. Czy jest może coś, co warto sprawdzić, aby mieć mniejszy strach przed podjęciem decyzji?
Pozdro!
#budujzwykopem #budownictwo
  • 22
  • Odpowiedz
@wiatrak2: Jak masz jaką normalną działkę to kupuj chopie. Ja już szukam, fakt nie jakoś mega intensywnie, ale jednak szukam, półtora roku. Wszystko co jest Git to jak już dzwonię to zarezerwowane/sprzedane. Natomiast wiszą bez przerwy działki ze słupami przez środek, w jakiś dołach gdzie się woda zbiera, albo na jakiś strasznych zadupiach. Ewentualnie sporo jest też pięknych domów 50 lat + do niewielkiego remontu za minimum 300-400k. Tych też jakoś
  • Odpowiedz
@wiatrak2: masz sasiadow ze wszystkich ston? Znam bardzo duzo osob, ktore kupily dzialki w polu i bardzo sobie to chwalily, bo spokoj, cisza, widok na dzikie zwierzeta, a po jakims czasie wpadl deweloper i zrobil kurniki wokol :)
  • Odpowiedz
Z racji, że wszystkie działki wokół są zabudowane i nikt nie miał problemów z gruntem, odpuściliśmy badania geotechniczne


@wiatrak2: Chcesz wydać teraz całe oszczędności życia by potem stawiać dom za pół bańki i szkoda Ci tych 1000-1500 zł na tym etapie? A co jeżeli aktualny właściciel wykopał tam dziurę na 5m i zasypał ją jakimś badziewiem typu śmieci i potem przykrył metrową warstwą ziemi? Nic mnie już nie zdziwi po swojej
  • Odpowiedz
@wiatrak2: dopytaj się jak maja wodę - czy wodociągi czy własną studnia...
ja wole to i to z własnej podlewanie trawnika..

aha, klasa gruntu, bo oczyszczalnie nie wszędzie można postawić. mi odmówili odrolnienia kawałka, więc musiałem przesunąć dwa metry dalej..
  • Odpowiedz
  • 0
@ziomus13: może nie całe oszczędności, ale ceny działek jakie są, każdy widzi. no i kredyt welcome to :P
@Pwado sąsiedzi ze wszystkich stron. Też bym chciał kupić sobie własną oazę, ale to by oznaczało szukanie w innym miejscu, co mnie nie interesuje, także uważam te okoliczności za korzystne - to ja będę ludziom trochę męczył krajobraz budową :D
@KONONOWlCZ niby tak, ale na badaniach robią 2 wwierty, szansa, że nagle by
  • Odpowiedz


@wiatrak2: No to bierz i nie słuchaj reszty tych typów. Pamiętaj, że jak Ci się odwidzi to zawsze w przyszłości możesz zmienić. Życie się ma tylko jedno, ale dom jak się wybuduje zawsze można sprzedać i kupić coś nowego.

Jeszcze dam radę odnośnie budowy domu. Tak jak gadam z budowlańcami oni zawsze się dziwią, że teraz jest trend na to, żeby budować dom, w takim standardzie jakby miał stać 200 lat
  • Odpowiedz
  • 0
@Bad_Wolf @KONONOWlCZ : pewnie, badania na dalszym etapie są nieuniknione. Ale odpuściliśmy je teraz, bo oznaczałoby to, że mówimy właścicielowi, że potrzebujemy 2 tygodni na zrobienie tych badań - jak wspominałem, już raz w międzyczasie zdążyliśmy działkę stracić. Odpuściliśmy więc je jako czynnik determinujący naszą decyzję
  • Odpowiedz
@wiatrak2: a co na polu ( ͡° ͜ʖ ͡°) mój sąsiad tak kupił działkę. Pole - łąką, a okazało się że 20 lat temu w tym miejscu był staw do pojenia krów. Wszystkie działki ok na około a ta jedna ujowa bo zasypany staw ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@wiatrak2: zrobisz jak uważasz mordo. Budowa zwłaszcza z kredytem to nie są buty, które możesz wyrzucić i kupić se nowe. To decyzja która na lata uwiąże cie w danym miejscu i wydasz na to w opór siana. Jak jesteś pewien, że wszystko jest piko bello to rzeczywiście daj se z tym siana, jeżeli natomiast jest jakikolwiek cień wątpliwości co do gruntu to nawet bym się nie zastanawiał
  • Odpowiedz
  • 0
@KONONOWlCZ: mądrze powiedziane, +1. Ogólnie jeśli w niedzielę zadzwonię do właściciela z decyzją, że bierzemy działkę, to chętnie bym dogadał, że w poniedziałek ogarniam geotechnika tak dla formalności tego sprawdzenia, ale wyczuwam brak chęci czekania na wyniki. Ewentualnie może uda się dogadać, żeby już procesować sprawę z notariuszem itp. i mieć zapis, że trwające badania geotechniczne mogą jakoś wstrzymać transakcję, ale to brzmi jak coś niezbyt poprawnego prawnie ;)

a poza
  • Odpowiedz
  • 3
@ziomus13 trochę sie pośmiałem z yutubera co ocieplał fundamenty keramzytem ,"bo ten materiał wytrzyma 1000lat ;-) jakby to było coś ważnego, a nie parametry izolacyjne...
  • Odpowiedz
  • 1
@KONONOWlCZ To juz nie sa czasy gdzie budowało się, kupowało dom na całe życie. Jesteście we 2 to mały domek, duża rodzina to duży domek a jak dzieci sie wyprowadzą to znów jakiś mały domek. A co do kredytu, to nie ma problemu aby sprzedać dom mając kredyt. Kwota ze sprzedaży wpływa na konto banku, bank pobiera część na spłatę kredytu a reszta na twoje konto.
  • Odpowiedz
  • 0
@wiatrak2 jezeli pasuje ci lokalizacja i działka fajna to bym nie fiksował tylko ją brał. Co najgorszego moze cie spotkać jak obok stoją inne domy? Wzmocnienie lub wymiana gruntu? Przy koszcie budowy całego domu idącym w setki tysięcy to nieduży koszt. A szansa na najgorszy scenariusz mała.
  • Odpowiedz
@marcez: jedni chcą mały domek, inny chcą rezydencje 500m+. Jedni budują na dekadę, inni na całe życie. Nie lubię takiego generalizowania i ubierania innych w swoje buty. Nawet jeżeli by tak było, że buduje dom na kilka(naście) lat to chyba jednak warto zadbać na początku by obyło się bez niespodzianek i zbędnych kosztów, bo po co przepłacać?
  • Odpowiedz
@wiatrak2: osobiście nie kupił bym działki z drogą prywatną, chyba że jest nadzieja że gmina w rozsądnym terminie ja przejmie
Dlaczego? Przez kłopoty z wszelkimi przyłączami, uzyskiwaniem zgód od pozostałych współwłaścicieli i płaszczenia się przed każdym z osobna. Poza tym wchodzi kwestia utrzymania drogi w należytym stanie, wtedy jest to na głowie wszystkich. Jak trafisz na #!$%@?ów to albo będą olewac temat albo na siłę wymuszać środki na jej remonty.
Oczyszczalnia
  • Odpowiedz