Wpis z mikrobloga

#wspinaczka #bouldering #taternictwo
Mam #pytaniedoeksperta bo bardzo mnie ciekawi jak wygląda pewna kwestia od strony praktyczniej.
Czytam sobie o linach dynamicznych przeznaczonych do wspinaczki i certyfikowane liny posiadają normę UIAA, czyli normę określającą ilość tzw. odpadnięć. Dla przykładu lina na obrazku poniżej posiada wartość 7 odpadnięć. Jak w praktyce podchodzi się do tej wartości np. w komercyjnych ściankach wspinaczkowych, gdzie przewija się mnóstwo osób? Przecież po jednym dniu używania taka lina zostanie wielokrotnie obciążona i spokojnie przekroczy tę wartość. Wiadomo, że nie czeka się aż lina faktycznie się przerwie, ale też chce się ją jak najdłużej eksploatować. Zatem co mówi praktyka; kiedy warto wymienić linę na nową, żeby było i ekonomicznie, ale i bezpiecznie?
zloty_wkret - #wspinaczka #bouldering #taternictwo 
Mam #pytaniedoeksperta bo bardzo ...

źródło: 8el264

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@zloty_wkret: nie chodzi tu o każde odpadnięcie, odpadnięcie UIAA jest z współczynnikiem odpadnięcia bliskim 2 - czyli takim gdzie wyszedłeś nad stanowisko na tyle ile miałeś wydane liny
  • Odpowiedz
@zloty_wkret: Możesz linę użytkować 8 lat i nie zrobić żadnego odpadnięcia o współczynniku 2. Tak jak kolega wyżej napisał chodzi o takie odpadnięcia. I one sa praktycznie tylko możliwe na wielowyciągowych drogach.
  • Odpowiedz