Wpis z mikrobloga

Szukam cichego wentylatora 12cm(albo więcej) który będzie też niedrogi. Podstawowy problem to taki, aby móc go wygodnie zasilić najlepiej z USB, albo jakiegoś niedrogiego zasilacza. Sporo ma sterowanie 3 pinami. Z tego co rozumiem jak podam napięcie między 5 a 12V to powinien wentylować tak upraszczając? Więc potencjalnie mogę próbować takiemu podać napięcie bezpośrednio z USB?

https://www.amazon.pl/AABCOOLING-Black-Silent-Fan-Komputerowy/dp/B01HT9AVDA/

Widziałem też jakiś od razu z wtyczką USB w sumie, ale chyba nie miał dopisku "silent" :P


#pcmasterrace #elektronika #wentylacja
anonim1133 - Szukam cichego wentylatora 12cm(albo więcej) który będzie też niedrogi. ...

źródło: 713awjiic8L._SL1500_

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • 0
Ty koło chcesz na nowo wymyślać?


@prawilnik: Tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podstawkę trudniej będzie wkomponować w biurko bo jest większa :P A na biurku nie położę, bo klawiatura/laptop będzie za wysoko względem blatu.
  • Odpowiedz
Sporo ma sterowanie 3 pinami. Z tego co rozumiem jak podam napięcie między 5 a 12V to powinien wentylować tak upraszczając?


@anonim1133: nie. Te trójpinowe nie mają zasilania 5 i 12V, tylko normalne zasilanie i dodatkowe wejście PWM do sterowania obrotami. Jeśli go zasilisz po prostu z 5V, to będzie się obracał dużo wolniej, będzie też dużo cichszy, ale może mieć problemy z ruszeniem z miejsca, zwłaszcza jak będzie trochę starszy.
  • Odpowiedz
  • 0
ogarnij w uefi większe predkosci wentyli.


@RobinSchudl: No właśnie tak sobie. Mniej więcej taki mam wybór jak na screenie.

Na performance dobija do 100C, po czym throttluje mocno i na chwilę podbija wentylator. Na "Cool" wentylator chodzi non stop na 100% i w sumie też nie wiele to zmienia.

Przydałoby się coś pomiędzy, co optimized niby ma zapewniać ale też tak średnio to działa w praktyce. Bo tam tylko throttluje, a
anonim1133 - >ogarnij w uefi większe predkosci wentyli.

@RobinSchudl: No właśnie tak...

źródło: dell-power-manager

Pobierz
  • Odpowiedz
@anonim1133: ile lat ma ten komputer? Poważnie pomyślałbym o wymianie pasty i termopadów. Nic ci nie da dodatkowy wentylator poza obudową jeśli ciepło słabo jest przenoszone z układów na układ chłodzenia, a na to wskazuje zachowanie maszynki.
  • Odpowiedz
Pady/pasta muszą być jakieś specjalne?


@anonim1133: pasta to jakaś przyzwoita, najlepiej nie przewodząca prądu, jakieś thermal grizzli będzie ok. Co do padów to sam docinasz, ważne, żeby dobrać grubość w miarę dobrze.
  • Odpowiedz
@10129: zdaje się, że tak, sorki za pomyłkę, ale nic to nie zmienia w tym co napisałem. "trzy kabelki czarny czerwony i żółty" przy wiatraku to nie jest masa, 5V i 12V, amen.
  • Odpowiedz
  • 1
@Jarek_P
ale jemu chodziło chyba o podanie napięcia pomiędzy 5 a 12v aby sterować obrotami a nie jednocześnie podpiąć 5 i 12v?
Chociaż jak podepniesz 12v w + i 5v do gnd to chyba też będzie kręcił jakbyś mu dał 7v? Zdaje się gdzieś czytałem, że niektórzy zawodnicy tak podpinali do zasilacza od pc wentylatory xd

pewnie najprościej by mu było kupić zasilacz 12v i albo rezystor wlutowac pomiędzy zasilacz a wentylator
  • Odpowiedz