Wpis z mikrobloga

Są jakieś drony które naniosą mi od razu jakieś wymiary na zdjęciu? Tj że zaznaczam punkt i mi zaznaczą ze jest on 10,5 metra od drugiego punktu czy coś takiego.
Jestem w trakcie robót ziemnych i potrzebuje je jak najlepiej udokumentować co w którym miejscu leży ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#drony #dron
  • 14
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@robertx: musisz zrobić ortofotomapę i na niej, na komputerze będziesz mógł pomierzyć wartości. Potem eksport do geodezyjnego odbiornika gps i tyczenie. Na pojedynczym zdjęciu/ filmie raczej słabo.
  • Odpowiedz
@sirgorn: dlaczego równie dobrze? rosomak94 ma rację, taką mapkę możesz zrobić mavikiem, nawet mini2 i nie potrzeba do tego RTK. Oczywiście nie wszędzie, ale jak teren nie jest szczególnie zarośnięty, to dlaczego nie, dokładnościowo daje radę.
oczywiście nijak się to ma do pytania, bo on chce od razu na zdjęciu a tu trzeba trochę umiejętności i czasu.
  • Odpowiedz
  • 0
@rosomak94: @atomic77 rozwiniecie trochę temat tego mavika mini 2 i jak to się nim robi? Używany będzie raczej sporadycznie więc też nie chciałbym dziesiątków tysięcy na niego wydawać. Od biedy zrobię to miarką i #!$%@? też będzie dobrze ale myślę że dużo czytelniej będzie mając zdjęcia z drona
  • Odpowiedz
@robertx: może za bardzo uogólniłem, to była raczej odpowiedź do sirgorn.
Do tego trzeba mieć trochę wiedzy, odpowiednie oprogramowanie, które albo dużo kosztuje, albo jest trudne, dużo czasu (setki zdjęć i wielogodzinne obliczenia). To się nazywa fotogrametria. Mając geodezyjny odbiornik GPS uzyskuje się dokładność kilku cm. Na pewno nie będzie tak, że zrobisz zdjęcie i pomierzysz. I właśnie fotogrametrię stosuje się do robót ziemnych (w tym obliczenia objętości nasypów itp.) ale
  • Odpowiedz
  • 0
@atomic77: Rozumiem. Jednak gdybym zdecydował się na opcję budżetową tj dron do 1500-2000 brutto to jestem w stanie nim ogarnąć w miarę dokładne zdjęcie z tych +/- 10m a potem sobie nawet w głupim paincie nanieść namiary co nie?

Gdzie szukać jakiegoś kompendium wiedzy o dronach czy coś? Albo jakieś polecane modele właśnie w tym budżecie dla początkujących?
  • Odpowiedz
@robertx: poszukaj czegoś takiego "fotogrametria małym dronem". co do zdjęć to chyba dji mini 2 to absolutne minimum (nie wiem jakie ceny, ale używany może być). znam ludzi, którzy robią półprofesjonalne opracowania i pomiary nimi, np. obszar lasów.
  • Odpowiedz