Wpis z mikrobloga

wysłałem skany dowodu (zanonimizowane) do pewnej firmy, w celu jakiejś tam weryfikacji - temat legitny. ale okazało się, że tak naprawdę jednak te skany nie były potrzebne. poprosiłem zatem o usunięcie maila ze skanami, w odpowiedzi otrzymałem, ze nie moga tego maila usunac, ze względów archiwizacyjnych - po prostu mi odmawiają. z tego, co sie orientuję, przepisy RODO pozwalają na bycie zapomnianym czy coś takiego i na moje żadanie powinni te skany usunąć ze swojej bazy. jak żyć? :)

#rodo #prawo #uniaeuropejska #pytaniedoeksperta
  • 7
  • Odpowiedz
  • 1
@presburger na dwoje babka wróżyła. Jeśli to był np Bank i masz z nim relacje kliencka to mogą przetwarzać te dane pomimo Twojego sprzeciwu z wielu różnych powodów prawnych
  • Odpowiedz
@presburger: 1. Jeśli faktycznie były niepotrzebne (co jeszcze dobrze zweryfikuj, firmy telekomunikacyjne mogą naprawdę dużo danych przetwarzać) to zarzuć im, że nie spełniają wymogu minimalizacji danych z art 5 RODO
2. Jeśli mają na to wymóg prawny, lub dla wykonania umowy - twoje prawo sprzeciwu, lub wycofania zgody Ci nie przysługuje. Sprzeciw jest dla przetwarzania opierającego się na "prawnie uzasadnionym interesie" administratora a wycofanie zgody jest tylko dla zgody.
  • Odpowiedz