Wpis z mikrobloga

117 + 1 = 118
Tytuł: Wywyższenie Horusa
Autor: Dan Abnett
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788386758937
Wydawnictwo: Copernicus Corporation
Liczba stron: 416
Wywyższenie Horusa to 1 tom cyklu Herezji Horusa, cyklu, który liczy sobie 64 książek (!), a do tego doliczyć potrzeba poboczne opowiadania, ebooki i audiobooki, które w tą liczbę się nie złapały. Rok wydania 1 tomu to 2006, a ostatniego, zamykającego tomu to 2024 - cykl trwał przeszło 18 lat. Na początku założenie przewidywało wydanie tylko 3 pierwszych książek, ale ludzie tak pokochali cały cykl, że postanowiono kontynuuować.

Herezja Horusa to cykl rozgrywający się w 30 millennium w świecie Warhammera, czyli około 10 tysięcy lat przed uniwersum Warhammer 40000. Jest to niejako prequel do całego uniwersum 40k, opowiadający o Wielkiej Kruciacie Prymarchy Horusa, ukochanego syna Imperatora Ludzkości, jego legionach Adeptus Astartes (kosmicznych marines), a także o upadku jego, jego legionów i niektórych z jego braci Prymarchów.
Całą serię charakteryzuje duży epicyzm wydarzeń w nich rozgrywanych. Horus jak i Astartes nie starzeją się, więc wydarzenia, które trwają w dziesiątkach lub nawet setkach lat nie są niczym niezwykłym.
Pierwsza książka stanowi wprowadzenie i opisanie całego świata. Dan Abnett zrobił moim zdaniem fenomenalną robotę przybliżając nam postać Horusa i pokazując jak postrzegają go ludzie i jego podwładni, ale warto zauważyć, że wydarzenia rozgrywają się z perspektywy kogoś innego. Głównym bohaterem jest Garviel Loken, kapitan 10 kompanii Wilków Luny, jednej z kompanii legionów Horusa. Dan Abnett wprowadza wiele postaci, które będą nam później towarzyszyć przez wiele książek i fenomenalnie ukazuje różnice między nimi oraz ich subiektywne punkty widzenia.

Przez wiele lat Herezja Horusa nie była dostępna w Polsce. Z tego co się orientuje to dopiero niedawno zostały wznowione dodruki cyklu przez Copernicus Corporation. Tak się składa, że obecnie większość książek jest dostępna do kupienia bezpośrednio na stronie, w całkiem przyzwoitej cenie: https://copcorp.pl/kategoria-produktu/ksiazki/ksiazki-warhammer-40-000/

Z racji tego jak rozbudowany jest cykl, powstało też wiele instrukcji jak go czytać. Jeżeli ktoś jest zainteresowany wejściem w uniwersum, to podrzucam linki, które mogą okazać się pomocne:
Starszy flow-chart z instrukcją jak czytać (2021, nie ma niektórych nowszych książek): https://ibb.co/5Mr7rDV
Strona z aktualnymi informacjami i nowymi książkami: https://www.heresyomnibus.com/reading-order

#bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter #czytajzwykopem #warhammer40k #warhammer #fantastyka #sciencefiction #ksiazki
LolsLols - 117 + 1 = 118
Tytuł: Wywyższenie Horusa
Autor: Dan Abnett
Gatunek: fantasy...

źródło: Wywyzszenie-Horusa-2

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@LolsLols: Uff, epickie dzieło, choć przyznam że sam skończyłem na 4 lub 5 tomie ale może kiedyś wrócę do serii.
Ogolnie universum Warhammera po tylu latach stało się wręcz przygniatające ogromem ilosci treści jakie w związku z nim wydano.
  • Odpowiedz
  • 1
@ZielonaOdnowa: Podrzuciłem na dole linki, które pozwalają się w tym nie zgubić :) Ja totalnie wsiąkłem w HH i zamierzam przeczytać wszystko, zobaczymy jak mi pójdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@LolsLols: ja chyba najlepiej wspominam jednak Duchy Gaunta i cykl o Eisenhornie, oba też Abneta. HH jest przygniatające i chyba z tego co pamiętam to porzuciłem stwierdzając że zanim przeczytam wszystko to mi życia braknie.
  • Odpowiedz