Wpis z mikrobloga

Kilka pytań jako kogoś kto nie ma pojęcia nic o prowadzeniu dzialalnosci:
- czy pracując na uop (tak, zarabiam co najmniej minimalną) obowiazkowo place tylko składkę zdrowotną (~390 złotych) i to sa moje jedyne koszta? Biorąc pod uwagę że działalność raczej będzie wychodzić na zerowy lub minimalny dochód.
- czy zakładając działalność w kontekście jeżdżenia na Taxi, mogę odliczyć VAT od zakupu oraz rat? Czy zależy to od tego czy auto będę też używał prywatnie? Jeśli będę też prywatnie, to mogę ale tylko 50%?
- czy mogę regularnie notować ujemny dochód i spłacać sobie pieniędzmi z UOP?
- czy dostanę leasing na takse w pierwszym miesiącu działalności, nie mając z niej żadnych dochodow, dlatego że mam dochody z UoP?

Ogólnie lubię jeździć na bolcie/uberze, kiedyś jeździłem jak byłem studentem, teraz mam stały dochód ale chciałem wziąć autko za jakieś 1500 netto i zrobić z 50h miesięcznie na taksie zeby mi zwrocilo wiekszosc albo całą ratę, do tego używać prywatnie, i się zastanawiam jak to wygląda. Myślę że rata + paliwo byłby pewnie w okolicy przychodu, ale raczej kilka stowek wiecej kosztów. Ale zastanawiam się jak to wygląda właśnie z punktu widzenia podatków, odliczania vat, opłat itp. I zanim ktoś powie ze i tak nie zarobię przez 50h na wszystkie koszta - wiem, ale lubię jeździć i w ten sposób za kilka stowek dopłaty mam nowe auto, ale właśnie, zastanawiam się czy tylko za kilka stowek, czy wyjdzie więcej bo jest więcej oplat albo czegoś co myslalem ze moge, jednak nie mogę odliczyć.

#jdg #dzialalnoscgospodarcza #firma #podatki
  • 4
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1
Dzieki! Co do drugiego tak, to znaczy tak ale 50%?

Badania tak, zresztą mam, do tego licencja też - ale tu będę musiał ogarnąć, ogólnie temat jest taki, że dużo prościej mieć licencję od czyjejś firmy i jeździć tak jakby na czyjąś, tylko zastanawiam się jak się wtedy rozliczać na JDG. Wiem że koleżanka jeździ na własnym aucie jeżdżąc na czyjejś licencji ale chyba na jakiejś umowie. Będę musiał dopytać co
  • Odpowiedz
@donthateme jak mieszany to 50% dopiero chyba przy 10+ osobowym można 100% nawet jak gdzieś pojedziemy od czasu do czasu prywatnie.

Też chciałem sobie od czasu do czasu kogoś przewieźć za kasę ale niestety legalnie to trudno tak z doskoku
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1 jak chcesz jeździć na UZ to łatwo, o ile na swoim aucie jeździsz. Płacisz tylko za użyczenie licencji, to są małe pieniądze. Jak na aucie partnera flotowego a nie swoim na UZ to teoretycznie też, tylko wtedy zwykle są jakieś grafiki ze sztywnymi godzinami pracy i zwykle wymagają przynajmniej 16h na tydzień - na swoim jeździsz kiedy i ile chcesz.

Oczywiście mówię o jeżdżeniu na apkach, ale na typowym Taxi chyba
  • Odpowiedz