Wpis z mikrobloga

Ej, bo ja już zgłupiałem.

Mam teraz setup taki, że włącznik podwójny na ścianie załącza mi zasilanie na jednym albo drugim zasilaczu, które z kolei zasilają szynoprzewód. (2 zasilacze bo idea była taka żeby działało to na dwóch niezależnych obwodach żeby móc sterować dwoma grupami lamp).

Po drodze wyszła trochę zmiana planów i lampy na tym szynoprzewodzie mam smart i mogę nimi sterować za pomocą bluetooth.
Jako, że to smart z bluetooth to chyba lepiej byłoby je ciągle trzymać pod "prądem" tak żeby się nie odpinały z systemu smart homepo wyłączeniu światła i żeby po ponownym włączeniu nie potrzebowały kilku sekund na ponowne sparowanie/połączenie. Dodatkową zaletą będzie mniejszy lag przy włączaniu/wyłączaniu oświetlenia.

Czy ma to prawo zadziałać jakoś tak, że zasilacz i szynoprzewód będzie ciągle pod napięciem (czyli lampy będą miały włączony bluetooth), a ja do puszki pod włącznik podwójny wsadzę jakiś przekaźnik i zintegruję to sobie z systemem smart home w taki sposób żeby po włączeniu/wyłączeniu fizycznym przyciskiem załączać lampy po bluetooth? W takim setupie wystarczy mi też jeden zasilacz, a zużycie prądu przy wyłączonych lampach powinno być znikome - to akurat mogę sobie zmierzyć, ale specyfikacja zasilacza podaje <0.5W przy idle.

#elektronika #elektryka #oswietlenie #remontujzwykopem
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@atehxx: Tak, pewnie zasilacz będzie potrzebny z trochę wiekszą mocą, ale obecny i tak mnie denerwuje, bo przy małym obciążeniu piszczą mu cewki ¯\(ツ)/¯

Jaki to może być przekaźnik? Bo tutaj w sumie miałbym sytuację, że fizyczne przyciski nie powinny fizycznie załączać/przerywać obwodu tylko po prostu by podawały sygnał na przekaźnik, a na podstawie stanu przekaźnika jakiś home assistant by sterował lampami.
  • Odpowiedz
Łojezu... no to moim zdaniem musisz szukać czegoś takiego https://allegro.pl/oferta/bramka-tuya-centralka-panel-sterowania-bt-zigbee-smart-control-panel-15131356388
Wywalasz włącznik, dajesz to i puszczasz 230V na zasilacze na stałe, tylko trzeba by poczytać czy to na pewno do tego systemu. i wtedy taki panel powinien mieć taką funkcjonalność jak apka w telefonie. Lampy zasilone na stałe a sterowanie po bluetooth (albo zigbee, bo tego nie widzę w aukcji). Jak po zigbee to byś miał łatwiej bo większy. wybór klamotów dobrych
  • Odpowiedz
  • 0
@Liuxus: Tylko smart włącznik średnio mi pasuje, bo mam tam sekcję kilku włączników też do innego oświetlenia w tej samej ramce.

Dlatego najchętniej bym został z fizycznym włącznikiem, który fizycznie by nie zmieniał stanu obwodów tylko sam stan przekaźnika, a resztę by zrobił home assistant xD Chwilę poczytałem i chyba jest opcja to zrobić na takim standardowym przekaźniku - https://houseiq.pl/pl/p/Modul-OXT-mini-przekaznik-2-obwody-ZigBee-TUYA/1549 ?
  • Odpowiedz
@some_ONE: To co wysłałeś dalej steruje napięciem na zasilaczu. Ty szukasz urządzenia, które będzie po prostu zasilone a przycisk będzie elementem wykonawczym, który będzie wywoływał scenę jaką chcesz.
  • Odpowiedz
  • 0
To co wysłałeś dalej steruje napięciem na zasilaczu.


@Liuxus: Jak podłącze pod obwód z zasilaczem to tak, ale co jeśli kabelki biegnące do zasilacza w puszce połącze z kablami z rozdzielni z pominięciem włącznika, a włącznik tylko do przekaźnika?
  • Odpowiedz
  • 0
@Liuxus: A to nie wiem, pewnie do weryfikacji.

Opieram swoją wiedzę na tym, że w komentarzu do jednego filmiku o tych przekaźnikach ktoś pytał czy da radę zamontować na ścianie fizyczny włącznik z tym przekaźnikiem, do którego nie będzie nic podłączone, a dalsze sterowanie za pomocą HA i ktoś odpisał że da się ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 0
Bo rozumiem, że nie masz żadnej bramki zigbee,Tylko po BT łączysz się bezpośrednio z oprawami?


@Liuxus: Aktualnie tak, ale planuję postawić jakieś RPi albo coś podobnego co będzie robiło za bramkę zigbee/bluetooth.
  • Odpowiedz