Wpis z mikrobloga

@bylzielonyjestpomaranczowy W sklepach w Goerlitz bardzo często pracują panie mieszkające w Zgorzelcu, w Rzepinie sporo osób po drugiej stronie Odry. Ale jak wygląda sprawa podatków nie wiem ale się domyślam, że na zasadach obowiązujących w Niemczech.
  • Odpowiedz
Prcowalem w Niemczech i w Polsce jednoczesnie - dwoch pracodawcow na UoP. Rezydencja podatkowa w PL. Dochod z Niemiec opodatkowany w Niemczech, ale musiał on byc złoszony w PIT jako załącznik PIT/ZG. Dochód z Niemiec niestety ma wpływ na odpodatkowanie w Polsce, chyba że nie ma żadnego dochodu w Polsce.
  • Odpowiedz
@bylzielonyjestpomaranczowy: gdzie chcesz pracować? Szukasz takiej opcji czy masz takie opcje o jakich wspominasz? Jeśli chodzi o Zgc/Görlitz to z tego co wiem jeśli tylko kilka dużych firm IT i raczej tylko umowa o pracę. Mieszkanie nie ma dużego znaczenia.w Polsce i tak składasz pit ZG wykazując przy tym że masz serowy dochód w Polsce i nie płacisz nic więcej. Jest za to próg podatkowy po obu stronach, który jeśli przekroczysz
  • Odpowiedz
@CarrighanN Hamburg, branża w ogóle nie związana z it i defakto firma z US jedynie zatrudnienie przez spółkę europejską.

@CarrighanN ale to nie jest tak że jako że mieszkałbym w PL 183+ dni oraz centrum interesów życiowych miałbym tutaj to podatek (nie zdrowotne ubezpieczenie i nie społeczne) powinienem płacić w PL?
Bazuje głównie na tym: https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/pracownik-transgraniczny-definicja,prawa,obowiazki_pr-4804.html#pracownik-transgraniczny-a-podatek-4
  • Odpowiedz
@bylzielonyjestpomaranczowy: Ja przeniosłem sie do Niemiec bo nowy pracodawca wlaśnie wymagał niemieckiego meldunku. Pacuję zdalnie, ale jeżdze dużo w delegacje. Przy rozliczaniu muszę wskazywać koszty podrózy z/do miejsca z medlunku. Mam meldunek w Saksonii, firma jest w Bawarii. Wydaje mi sie, że w większych niemieckich firmach nie wychodzą poza schemat i nie są chetni zmian. Zrobili wyjątek dla jednej osoby z Ukrainy.

W takim wypadku jeśli pracodawca jest nieugiety, to polecam
  • Odpowiedz