Wpis z mikrobloga

  • 0
@2xpapanalepiku: Niby tak i pewnie bym tak zostawił bo jest na prawdę dobrze, ale przyłącze gazu mi przeszkadza w jednej inwestycji i muszę je przenieść. Jak podliczę koszty zrobienia projektu instalacji, materiałów, roboty, projekt + wykonanie instalacji w domu (bo ta co mam to tak pół legalnie jest, w sensie bez projektów itp bo stary dom) to wychodzi kilkanaście jak nie lepiej tysięcy. Za tyle z dofinansowaniem będę miał porządną pompę
  • Odpowiedz
@robertx: faktycznie instalacja to pozwolenie na budowę ale to nie jest dramat choć brzmi strasznie.
W sezonie zimowym zdarzyły mi się miesiące gdzie fotowoltaika wepchnęła do sieci poniżej 10 kWh, nie dlatego że była niewydajna a z uwagi na sieć PGE. Na czas letni zmienili nastawy na transformatorze ale to za chwilę będzie to samo.
Jeszcze na starych zasadach można coś wepchnąć do sieci żeby wykorzystać w zimie ale po nowemu
  • Odpowiedz
@robertx: Panie Majster, jak masz zużycie gazu wyższe niż 5600kwh/rok - srednia z 3 ostatnich lat, to nie dostaniesz nic na wymianę źródła ogrzewania, tylko dostaniesz dofinansowanie na termomodernizacje i będziesz musiał dać papier ze złomowania pieca 4 klasy. jak zużycie gazu niższe, to możesz wnioskować o pełne termo z wymianą pieca
  • Odpowiedz
@robertx: zużycie poniżej 5600 jest jak ktoś używa gazu do gotowania albo do CWU - wtedy nie jest to traktowane jako źródło ciepła, jak zużycie jest większe to jest to traktowane jako główne źródło ogrzewania. NFOŚiGW ma wgląd w dużą ilość informacji. Wiedzą, że ludzie kombinują i sprawdzają takie rzeczy
  • Odpowiedz
  • 0
@murberec: ok dzięki. Ewentualnie bezpośrednio do czystego powietrza zadzwonie i grzecznie zapytam ile czasu musze miec odlaczony gaz zanim dotacja się będzie należała
  • Odpowiedz
@robertx jak masz wolne 2-3h godziny to dzwon na infolinie :) co konsultant to coś innego Ci powie :D w gminie też masz ludzi przeszkolonych z czystego powietrza, ale klientem też bardzo dużo głupot opowiadają. Jak masz zgłoszony gaz i go odłączysz, zmienisz deklarację w ceeb to będziesz musiał poczekać aż średnia zużycia spadnie do 5600 kwh/rok, bo fundusz widzi zmianę. To zabezpiecznie przeciwko wyłudzeniu dotacji, bo masz już ekologiczne źródło ogrzewania.
  • Odpowiedz