Wpis z mikrobloga

Mirki, kupiłem działkę i nie jestem pewien, jakie kroki powinienem teraz podjąć ¯\(ツ)/¯

Wiem, że powinienem zgłosić się do gminy, do referatu podatków, w celu przerejestrowania nieruchomości z poprzedniego właściciela na mnie (przynajmniej tak mówiła notariusz).

Obecnie jest to grunt orny VI kategorii, z MPZP na budowę domu.
Z tego, co wiem, to z racji niskiej kategorii gruntu nie płaci się od niego podatku. Przeczytałem, że grunt orny co roku trzeba orać ewentualnie zgłaszać - nie wiem tylko, czy w tym przypadku ma to zastosowanie?
Co powinienem zrobić w pierwszej kolejności, jeśli w planach mam budowę? Geolog? Geodeta? Ogrodzenie? Przyłącze prądu?

#budowadomu #budowa #dzialka
bohlen - Mirki, kupiłem działkę i nie jestem pewien, jakie kroki powinienem teraz pod...

źródło: LPbMuG6d2auw9rIRjULeZdA8aA4Lr9nl7wM9Zegh5iIh9Zx0CnQC_48fHNZWPsgj0cr4kooiNZzeyIgtU2_Swb0H7x1XbYVTbRWVjuGNcA

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@bohlen: Podatek rolny zawsze płacisz, jak przerejestrujesz grunt na siebie co roku przyjdzie ci kwitek ile płacić trzeba ale nie trzeba robić nic z tego co tam piszesz, że jakieś oranie. Może se leżeć odłogiem.

Jak planujesz budowę to w pierwszej kolejności robisz te rzeczy, tak w bardzo dużym skrócie:
1. Szukasz projektu, który jest zgodny z MPZP (liczba kondygnacji, rodzaj dachu, powierzchnia zabudowy itp.) i wybierasz rozwiązania zgodne z MPZP
  • Odpowiedz
@bohlen: Wody Polskie w pierwszej kolejności, o pozwolenie wodno-prawne na budowę domu, bo tam się czeka z pół roku. Przy okazji się dowiesz czy na twojej działce nie ma jakiejś wystrzelonej w kosmos melioracji - wtedy nie wydadzą zgody. A jak oni nie dadzą zgody, to cała reszta nie ma sensu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Catmmando: Wow! Wielki dzięki za mega treściwą odpowiedź!
Budowę planuję rozłożyć na kilka lat - orientujesz się może jeszcze, czy jeśli będą tam stały fundamenty, to będzie to podstawa do wyliczenia wyższego podatku?
Zastanawiam się, czy lepiej zacząć się budować już teraz i rozłożyć to na kilka lat, czy może jednak nic tam nie robić, tylko zbierać środki i dopiero za jakiś czas coś tam ruszyć.
  • Odpowiedz
  • 0
@zonecom: rozumiem, że takie pozwolenie może być ważne kilka lat? Bo tak jak napisałem wyżej, budowę chcę rozłożyć na kilka lat.
  • Odpowiedz
@bohlen: podatek rolny zmieni się na podatek od nieruchomości dopiero jak zakończysz budowę, zrobisz inwentaryzację geodezyjną i zgłosisz to do nadzoru budowlanego,

różne pozwolenia np. takie wodnoprawne czy też samo pozwolenie na budowę jest na określony czas np.3 lata ale to jest czas w którym masz zacząć prace i zgłosić budowę, jak już budowa jest rozpoczęta to może trwać i 10 lat i nie trzeba tych pozwoleń przedłużać

co innego umowy
  • Odpowiedz
@Catmmando: jestes pewien z tym podatkiem? Kupilem dzialke pod budowe domu jako grunt orny VI i w urzedzie gminy powiedziano mi, ze zadnego podatku nie place. Podatek maja mi wyliczyc dopiero po odbiorze budynku. Poprzedni wlasciciel tez nic nie placil, sasiedzi co sie buduja w okolicy rowniez.
  • Odpowiedz
@Catmmando: WZ - to chyba klucz. U mnie jest MPZP i dzialka zostala odrolniona i wylaczona z uzytku rolniczego przez gmine, u Ciebie pewnie musisz zrobic to sam. Od nieuzytkow rolnych nie placi sie podatku.
  • Odpowiedz