Wpis z mikrobloga

Cześć, ostatnio podłączyli mi światłowód w domu, standardowo kabel światłowodu do ONT i z ONT do routera RJ45. na razie mam router od razu obok ONT połączony kablem który był w pudełku z ONT lub routerem, nie pamiętam, wiem tylko że ma wtyczki rj45, ale nie ma na nim żadnych oznaczeń. sprawdzałem na speedteście prędkość po podłączeniu kablem ekranowanym Cat 6a do laptopa i prędkość jest taka jak powinna być czyli w granicach 560mb/s, ale jak chce przestawić router w inne miejsce i podłączam kabel Cat 6a taki sam jak ten do laptop pomiędzy ONT a routerem to prędkość spada do 80mb/s, próbowałem już 3 kable, 2x 6a i jeden 6 za każdym razem to samo. Moje pytanie czy rodzaj kabla pomiędzy ONT a routerem ma znaczenie? jego długość? kategoria? Jakieś specjalne przeznaczeni?

#swiatlowod #rj45 #siecikomputerowe #internet #router
  • 14
  • Odpowiedz
@JaroKacz: zacznij od używania poprawnych jednostek bo potem nie wiadomo o co chodzi, są:

Mbps, Mb/s tj megabit na sekundę
albo
MBps, MB/s tj megabajt na sekundę

nie ma czegoś takiego jak mb/s
  • Odpowiedz
  • 0
@Catmmando: sprawdzałem na speedtescie, tym samym za każdym razem, pokazuje w jednostkach Mbps ze strony speedtest.net raz 80, na kablu który mam, raz 560 na kablu który był routerem.
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P: kupiłem gotowe, wygląda to tak, że kabel który teraz mam podłączony z routera do laptopa w speedteście pokazuje 560Mbps, jak ten sam kabel odpiąłem i podłączyłem z ONT do routera to wypluwa 80Mbps. Mam 2 identyczne kable Cat 6a i jakkolwiek bym ich nie podłączał to zawsze wypluwa te 80Mbps. Jak podłącze kabel który był z routerem z ONT do routera to oba poprzednie kable na speedteście wyrzucają 560Mbps i
  • Odpowiedz
@JaroKacz: właśnie dlatego pytam o ten układ żył, bo może masz jakieś dziwne ONT z niedziałającym MDIx i musisz używać kabla krosowego, czego od 20 lat nie stosuje się nigdzie.
  • Odpowiedz
@JaroKacz: dlatego właśnie napisałem, że byłoby to czyste wariactwo, ale cholera wie, co tam Tauron zakupił za sprzęt po taniości, a to akurat sprawdzić łatwo, bo układ kolorów we wtyczce widać.
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P: sprawdziłem, układ przewodów w obu wtyczkach taki sam, taki sam jak w kablach które ja mam, chyba nie pozostaje mi nic innego jak kupić parę kabli, sprawdzić który będzie funkcjonować a resztę zwrócić, masz może jakieś źródło gdzie bym kupił pewne kable?
  • Odpowiedz
@JaroKacz: jeśli kupujesz nowe kable, produkowane fabrycznie, a nie przez janusza biznesu na zapleczu sklepu, to one powinny być sprawne. Kupuj nie z tych najtańszych, zwracaj uwage, by to była miedziana linka, a nie CuFe albo CCA i powinno wystarczyć.
No i weź pod uwagę, że masz z któregoś końca walnięte gniazdko, a na tym oryginalnym przewodzie działa cudem.
  • Odpowiedz
  • 0
@DusieQ95: właśnie kupie i sprawdzę po weekendzie, jak zadziała to będę pod wrażeniem technologii od Taurona która nie działa z kablem Cat 6 i wzwyż :P może dlatego pod moją lokalizacją mają prędkość do 1GB.
  • Odpowiedz