Wpis z mikrobloga

Skuszony clickbaitowym nagłówkiem o "najbardziej węgierskim mieście w Polsce" wszedłem w artykuł o #tarnow

I czytam:
Tarnowska starówka, zwana „perłą polskiego renesansu”, jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesan

zaraz zaraz, #!$%@?, widziałem już gdzieś to określenie. No to googluję:

Zamość - perła polskiego renesansu - Olsztyn24
Nazywany perłą renesansu lub Padwą północy Zamość jest doskonałym przykładem renesansowego miasta końca XVI wieku #zamosc

"Perła" renesansu znajduje się w Polsce. Choć zachwyca, rodacy wciąż nie doceniają tego miasta
Jeśli chcesz z bliska doświadczyć polskiego renesansu i poznać kulturę tego niedocenionego regionu, jedź do Lublina. #lublin

Kazimierz Dolny nad Wisłą to perła polskiego renesansu
YouTube · Przyroda Zdrowie #kazimierzdolny

Zamek w Pieskowej Skale nazywany "perłą polskiego renesansu" jest jednym z bardziej rozpoznawalnych zabytków Ojcowskiego Parku Narodowego, #pieskowaskala

Wielbiony przez filmowców, perła polskiego renesansu - zobaczcie zdjęcia zamku w Baranowie Sandomierskim #baranow

Perła polskiego renesansu-Kasztel w Szymbarku-powrócił ... #kasztelwszymbarku XD

Krasiczyn - perła polskiego renesansu (zdjęcia). Marzena Kądziela. #krasiczyn

Ratusz w Chełmnie-perła polskiego renesansu - Intour.pl #chelmno

i pewnie jest tego więcej XD #!$%@?, zawsze myślałem że jak coś jest PERŁĄ CZEGOŚ (np pulnocy xD) to jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. A my tu w p0lsce mamy tyle pereł że można robić koraliki xD

#!$%@?, powinien być konkurs na perłę polskiego renesansu, który raz na zawsze rozstrzygnie, które miejsce ma prawo się tak tytułować xD Wielka bitwa tarnowian z krasiczynami. Drabinka turniejowa, nie wiem 100 na 100 (baranow sandomierski moze wystawic psy, jak nie ma wystarczajaco ludzi xD) na neutralnym terenie jak rynek perły pulnocy bydgoszczy i jazda.

#polska #perlarenesansu

CO JEST PERŁĄ POLSKIEGO RENESANSU

  • Tarnów 21.9% (21)
  • Zamość 51.0% (49)
  • Lublin 14.6% (14)
  • Kazimierz Dolny 2.1% (2)
  • Zamek w Pieskowej Skale 3.1% (3)
  • Zamek w Baranowie Sandomierskim 2.1% (2)
  • Kasztel w Szymbarku 0% (0)
  • Krasiczyn 3.1% (3)
  • Ratusz w Chełmnie 2.1% (2)

Oddanych głosów: 96

  • 4
  • Odpowiedz
@grooles_: Mogę postarać się wytłumaczyć ten trend. Generalnie w Polsce popularnym jest nazywanie czegoś perłą jako coś cennego. "Perełką" nazywamy rzeczy cenione lecz rzadko spotykane, "perła", z PWN: «o kimś lub o czymś szczególnie wyróżniającym się, znakomitym»

Co do Zamościa, miasto zostało zaprojektowane przez włoskiego renesansowego architekta, Bernardo Morando, na wzór włoskiego miasta Padwa, dlatego Zamość był nazywany Padwą Północy, a później Perłą Północy.

Więc każde z wymienionych miast może być
  • Odpowiedz